Guvernatori i Odesës paralajmëron: Rusia po përpiqet të bllokojë plotësisht eksportet e grurit, kërkon ta bëjë botën të vdesë nga uria

Jul 24, 2023 | 17:42
SHPËRNDAJE

Guvernatori i Odesës ka paralajmëruar se Rusia po përpiqet të bllokojë plotësisht eksportet e grurit.

marreveshja-e-grurit

Odesa është një port i madh i Detit të Zi dhe përdoret si një port kryesor i eksportit të grurit.

Sipas mediave të huaja, duke folur në televizion, Oleh Kiper tha: “Rusia po përpiqet të bllokojë plotësisht eksportin e drithit tonë dhe ta bëjë botën të vdesë nga uria”.

Kievi ka akuzuar Rusinë se ka shënjestruar magazinat e grurit këtë fundjavë.

Këto akuza vijnë pasi marrëveshja e grurit e krijuar midis Ukrainës, Rusisë dhe OKB-së, u rrëzua, me Moskën që hoqi dorë nga detyrimi i saj për t’i lënë portet të qetë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, tha se bllokimi i eksporteve të grurit ukrainas nga Rusia do të ishte “i papranueshëm në çdo formë”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura