FOTOLAJM/ “Kthejini në shtëpi, tani”- Vazhdojnë protestat në Izrael për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi, ndërsa marrëveshja është pranë

Nov 20, 2023 | 21:58
SHPËRNDAJE

Protestuesit, duke përfshirë anëtarë të familjeve të pengjeve, vazhdojnë tubimetjashtë zyrës së UNICEF-it në Tel Aviv për kthimin e sigurt të 238 personave që ende mendohet se mbahen brenda Rripit të Gazës nga Hamasi.

lcimg-ba1177d2-6205-4fa1-b710-8ef8c8022eac

Ata që janë mbledhur në zyrë po bëjnë thirrje që OKB-ja dhe UNICEF-i të bëjnë më shumë për të ndihmuar fëmijët që mbahen peng.

Kjo protestë vjen pasi disa figura kyçe, duke përfshirë presidentin Biden, deklaruan se një marrëveshje po afrohet më shumë mes Izraelit dhe Hamasit, gjë që do sjellw tw paktën lirimin e disa prej pengjeve.

lcimg-1ce7ee26-daee-4147-8549-5af9f5ad5351

Edhe zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, ka thënë se një marrëveshje për të siguruar lirimin e disa pengjeve nga Gaza është “më afër se kurrë më parë”.

Asnjë detaj i mëtejshëm nuk u nda nga Kirby, me të gjitha palët që ruajnë një nivel sekreti ndërsa bisedimet arrijnë në atë që duket se janë fazat e tyre përfundimtare.

Rreth 240 pengje janë ende në Gaza, të cilët janë rrëmbyer nga Hamasi gjatë inkursionit të tij vdekjeprurës në Izrael më 7 tetor.

lcimg-89aed974-8c16-4d23-9368-5ecc4692f91a lcimg-a3d7b2fa-e3f5-4a55-bc47-9a33578d9e92 lcimg-04eaaa5c-9eb9-4301-ac22-7ad196125a56

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura