Biden i vendosur: Nuk kam ndërmend të dërgoj trupa amerikane në Ukrainë

May 25, 2024 | 22:00
SHPËRNDAJE

Presidenti i SHBA, Joe Biden, është shprehur se nuk do të dërgojë trupa amerikane në Ukrainë, duke iu përgjigjur indirekt akuzave të kundërshtarit të tij republikan Donald Trump.

biden

“Nuk ka ushtarë amerikanë në luftë në Ukrainë. Jam i vendosur që kjo do të mbetet, por ne qëndrojmë fort pranë Ukrainës dhe do t’i qëndrojmë asaj”, tha presidenti amerikan, duke folur para klasës së diplomuar të Akademisë Ushtarake të SHBA në Ëest Point, në veri të Nju Jorkut.

Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin ai e përshkroi si një “tiran brutal”, “ishte i sigurt se NATO do të shpërbëhej” pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, por “përkundrazi, aleanca më e madhe e mbrojtjes në historinë botërore është më e fortë se ka thënë ndonjëherë Biden.

SHBA ka rifilluar dërgimin e ndihmave ushtarake për Ukrainën pas një pauze disamujore për shkak të mosmarrëveshjeve në Kongresin amerikan. Dje, në fakt, Uashingtoni njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake, në vlerën 275 milionë dollarë, për Ukrainën, për ta mbështetur atë në përpjekjen e saj për të zmbrapsur sulmin rus pranë Kharkiv.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura