Angelina Jolie dhe Daniel Radcliffe “rrëmbejnë” çmimet e para Tony! Lista e plotë e fituesve

Jun 17, 2024 | 12:28
SHPËRNDAJE

Ylli i Harry Potter, Daniel Radcliffe ka marrë çmimin e tij të parë Tony në ceremoninë e së dielës në Nju Jork.

MixCollage-17-Jun-2024-12-20-PM-9717

Radcliffe fitoi çmimin për aktorin më të mirë në një muzikal për rolin e tij të Stephan Sondheim në Merrily We Roll Along. Muzikali mori tre çmime të tjera në Tony. 

Në fjalën e tij, 34-vjeçari i uroi të atit Ditën e Babait dhe falënderoi të dashurën e tij Erin Darke.

“E dashura ime Erin, ti dhe djali ynë jeni gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë. Të dua shumë, faleminderit shumë”, tha ai, teksa shtoi se shfaqja ishte një nga përvojat më të mira të jetës sime”.

Jonathan Groff gjithashtu fitoi Tony-n e parë për performancën e tij në muzikal.

Ndërkohë, Angelina Jolie fitoi çmimin e saj të parë Tony për prodhimin e The Outsiders, i cili u shpall muzikali më i mirë dhe mori tre çmime të tjera pasi mori gjithsej 12 nominime.

Aktores 49-vjeçare iu bashkua në skenë edhe vajza e saj Vivienne, 15 vjeçe.

Lista e plotë e fituesve:

Best Musical
Hell’s Kitchen
Illinoise
The Outsiders
Suffs
Water for Elephants

Best Revival of a Musical
Cabaret at the Kit Kat Club
Gutenberg! The Musical
Merrily We Roll Along
The Who’s Tommy

Best Direction of a Musical
Maria Friedman — Merrily We Roll Along
Michael Greif — Hell’s Kitchen
Leigh Silverman — Suffs
Jessica Stone — Water for Elephants
Danya Taymor — The Outsiders

Best Performance by a Leading Actor in a Musical
Brody Grant — The Outsiders
Jonathan Groff — Merrily We Roll Along
Dorian Harewood — The Notebook
Brian d’Arcy James — Days of Wine and Roses
Eddie Redmayne — Cabaret at the Kit Kat Club

Best Performance by a Leading Actress in a Musical
Eden Espinosa — Lempicka
Maleah Joi Moon — Hell’s Kitchen
Kelli O’Hara — Days of Wine and Roses
Maryann Plunkett — The Notebook
Gayle Rankin — Cabaret at the Kit Kat Club

Best Performance by a Featured Actor in a Musical
Roger Bart — Back to the Future
Joshua Boone — The Outsiders
Brandon Victor Dixon — Hell’s Kitchen
Sky Lakota-Lynch — The Outsiders
Daniel Radcliffe — Merrily We Roll Along
Steven Skybell — Cabaret at the Kit Kat Club

Best Performance by a Featured Actress in a Musical
Shoshana Bean — Hell’s Kitchen
Amber Iman — Lempicka
Nikki M. James — Suffs
Leslie Rodriguez Kritzer — Monty Python’s Spamalot
Kecia Lewis — Hell’s Kitchen
Lindsay Mendez — Merrily We Roll Along
Bebe Neuwirth — Cabaret at the Kit Kat Club

Best Book of a Musical
Kristoffer Diaz — Hell’s Kitchen
Bekah Brunstetter — The Notebook
Adam Rapp and Justin Levine — The Outsiders
Shaina Taub — Suffs
Rick Elice — Water for Elephants

Best Original Score
Adam Guettel — Days of Wine and Roses
David Byrne and Fatboy Slim — Here Lies Love
Will Butler — Stereophonic
Shaina Taub — Suffs
Jamestown Revival and Justin Levine — The Outsiders

Best Orchestrations
Timo Andres — Illinoise
Will Butler and Justin Craig — Stereophonic
Justine Levine, Matt Hinkley, and Jamestown Revival — The Outsiders
Tom Kitt and Adam Blackstone — Hell’s Kitchen
Jonathan Tunick — Merrily We Roll Along

Best Choreography
Camille A. Brown — Hell’s Kitchen
Annie-B Parson — Here Lies Love
Rick and Jeff Kuperman — The Outsiders
Justin Peck — Illinoise
Jesse Robb and Shana Carroll — Water for Elephants

Best Scenic Design in a Musical
Amp featuring Tatianna Kahvegian — The Outsiders
Robert Brill and Peter Nigrini — Hell’s Kitchen
Takeshi Kata — Water for Elephants
David Korins — Here Lies Love
Riccardo Hernández and Peter Nigrini — Lempicka
Tim Hatley and Finn Ross — Back to the Future
Tom Scutt — Cabaret at the Kit Kat Club

Best Costume Design in a Musical
Dede Ayite — Hell’s Kitchen
Linda Cho — The Great Gatsby
David Israel Reynoso — Water for Elephants
Tom Scutt — Cabaret at the Kit Kat Club
Paul Tazewell — Suffs

Best Lighting Design in a Musical
Brandon Stirling Baker — Illinoise
Isabella Byrd — Cabaret at the Kit Kat Club
Natasha Katz — Hell’s Kitchen
Bradley King and David Bengali — Water for Elephants
Brian MacDevitt and Hana S. Kim — The Outsiders

Best Sound Design of a Musical
M.L. Dogg and Cody Spencer — Here Lies Love
Kai Harada — Merrily We Roll Along
Nick Lidster for Autograph — Cabaret at the Kit Kat Club
Gareth Owen — Hell’s Kitchen
Cody Spencer — The Outsiders

Best Play
Jaja’s African Hair Braiding
Mary Jane
Mother Play
Prayer for the French Republic
Stereophonic

Best Revival of a Play
Appropriate
An Enemy of the People
Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch

Best Direction of a Play
Daniel Aukin — Stereophonic
Anne Kauffman — Mary Jane
Kenny Leon — Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch
Lila Neugebauer — Appropriate
Whitney White — Jaja’s African Hair Braiding

Best Performance by a Leading Actor in a Play
William Jackson Harper — Uncle Vanya
Leslie Odom, Jr. — Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch
Liev Schreiber — Doubt: A Parable
Jeremy Strong — An Enemy of the People
Michael Stuhlbarg — Patriots

Best Performance by a Leading Actress in a Play
Betsy Aidem — Prayer of the French Republic
Jessica Lange — Mother Play
Rachel McAdams — Mary Jane
Sarah Paulson — Appropriate
Amy Ryan — Doubt: A Parable

Best Performance by a Featured Actor in a Play
Will Brill — Stereophonic
Eli Gelb — Stereophonic
Jim Parsons — Mother Play
Tom Pecinka — Stereophonic
Corey Stoll — Appropriate

Best Performance by a Featured Actress in a Play
Quincy Tyler Bernstine — Doubt: A Parable
Juliana Canfield — Stereophonic
Celia Keenan-Bolger — Mother Play
Sarah Pidgeon — Stereophonic
Kara Young — Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch

Best Scenic Design in a Play
dots — Appropriate
dots — An Enemy of the People
Derek McLane — Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch
David Zinn — Jaja’s African Hair Braiding
David Zinn — Stereophonic

Best Costume Design in a Play
Dede Ayite — Appropriate
Dede Ayite — Jaja’s African Hair Braiding
Enver Chakartash — Stereophonic
Emilio Sosa — Purlie Victorious: A Non-Confederate Romp Through the Cotton Patch
David Zinn — An Enemy of the People

Best Lighting Design in a Play
Isabella Byrd — An Enemy of the People
Amith Chandrashaker — Prayer for the French Republic
Jiyoun Chang — Stereophonic
Jane Cox — Appropriate
Natasha Katz — Grey House

Best Sound Design of a Play
Justin Ellington and Stefania Bulbarella — Jaja’s African Hair Braiding
Leah Gelpe — Mary Jane
Tom Gibbons — Grey House
Bray Poor and Will Pickens — Appropriate
Ryan Rumery — Stereophonic

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura