Analiza e Sky News: Reputacioni i frikshëm i ‘Kasapit të Teheranit’, çfarë ndodh nëse ai ka vdekur

May 19, 2024 | 22:24
SHPËRNDAJE

Ebrahim Raisi ka qenë një nga më të ashpër të vijës së ashpër të Iranit, një besimtar fanatik dhe absolut në revolucionin iranian dhe misionin e tij.

lcimg-b671e4c7-7cb4-4bf2-bb85-8889e97a26b6

Nëse ai ka vdekur në një shpat mali në veri të vendit, siç duket gjithnjë e më e mundshme, do të jetë një moment madhor për vendin dhe rajonin.

Ajo do të largojë nga Lindja e Mesme një nga lojtarët e saj më të ashpër më pa kompromis.

Një burrë që nisi sulmin e parë të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit në historinë e vendit të tij dhe një njeri i vijës së ashpër në vëzhgimin e të cilit qindra iranianë janë vrarë në shtypjen brutale të protestave të fundit të udhëhequra nga gratë, Raisi ka një sasi të madhe gjaku në duart e tij.

Reputacioni i tij i frikshëm shkon prapa në vitet 1980, një periudhë që i dha atij çmimin e dyshimtë Kasapi i Teheranit.

Ai u ul në të ashtuquajturin panelin e vdekjes prej katër gjykatësish islamikë, të cilët dënuan mijëra të burgosur iranianë të ndërgjegjes me vdekjen e tyre gjatë spastrimit të vitit 1988.

Raisi ka qenë personalisht i përfshirë në dy nga periudhat më të errëta të represionit iranian. Dhe ai shihej si një nga pretendentët e preferuar për të zëvendësuar liderin suprem të moshuar dhe të sëmurë Ali Khamenei.

Pranimi i tij në atë rol do të garantonte vite më shumë të njëjtat… dhe vite më shumë ndërhyrje jashtë vendit.

Me Raisin si president, Irani është përfshirë në ndërhyrje gjithnjë e më shumë aventureske përtej kufijve të tij.

lcimg-69f69980-335e-49d6-af5f-3d219ee0301a

Me të në krye, Irani ka ndihmuar Houthis të kërcënojnë transportin ndërkombëtar në Detin e Kuq; ndihmoi Hezbollahun të angazhonte Izraelin në një duel shtatë-mujor mbi kufirin e tij verior; ndihmoi milicinë në Irak për të sulmuar dhe në disa raste për të vrarë ushtarët amerikanë; dhe ndihmoi Hamasin të luftonte luftën e vet kundër shtetit hebre.

Pas dy vitesh trazirash, dështimi ekonomik dhe rimëkëmbje belbëzimi nga pandemia, Irani është i ndarë dhe i dobësuar.

Qeveria e saj ka humbur shumë nga besueshmëria dhe mbështetja e saj për shkak të mizorive që u ka bërë grave të saj.

Pak jashtë regjimit dhe radhëve të tij të ndjekësve të zjarrtë do të vajtojnë një njeri që ka mbikëqyrur vdekjen, burgosjen ose torturimin e kaq shumë njerëzve.

Iranianët mund të guxojnë të dëshirojnë kohë më pak represive pa të. Të huajt do të shpresojnë për një Iran më pak problematik.

Por ka shumë të tjera nga ka ardhur dhe Udhëheqësi Suprem ka të ngjarë të gjejë një tjetër personazh të vijës së ashpër për ta zëvendësuar atë.

Frika do të jetë nga destabiliteti në prag të zgjedhjeve. Qeveria është minuar nga ngjarjet e fundit, lideri i saj suprem nuk është mirë.

Nëse Raisi ka vdekur, qeveria e tij do të përpiqet të sigurojë trashëgiminë sa më shpejt dhe pa probleme.

*Nga Dominic Waghorn, redaktor i çështjeve ndërkombëtare – Sky News

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura