11 Gusht, 2022

Publikohen të dhënat/ Disney mposht Netflix, ja numri i abonentëve në platformë


Disney + ka mposhtur Netflix pasi ka kaluar në një total prej 221 milionë abonentësh të transmetimit në fund të tremujorit më të fundit.

Në tremujorin e sapopërfunduar, Disney+ shtoi 14.4 milionë klientë, duke tejkaluar totalin prej 10 milionësh të pritur nga analistët e anketuar nga FactSet, teksa publikoi seritë e Star Wars Obi-Wan Kenobi dhe Marvel’s Ms Marvel.

Së bashku me Hulu dhe ESPN+, Disney tha se kishte 221.1 milionë abonentë të transmetimit në fund të tremujorit të qershorit. Netflix tha se kishte 220.7 milionë abonentë të transmetimit.

Muajin e kaluar Netflix njoftoi se kishte humbur 1 milion abonentë të tjerë , humbja e parë tremujore e klientëve të kompanisë. Netflix gjithashtu po planifikon një opsion transmetimi të mbështetur nga reklamat.

 

 

Kompania njoftoi se Disney+ me reklama do të kushtojë 7,99 dollarë në muaj, i njëjti çmim që kompania ofron tani për versionin pa reklama. Kostoja e Disney+ pa reklama do të rritet me 3 dollarë në muaj në 10,99 dollarë që nga 8 dhjetori. Çmimet për Hulu, gjithashtu në pronësi të Disney, do të rriten me 1 deri në 2 dollarë në muaj në varësi të planit.

Në vitin 2017, Disney vendosi të ardhmen e saj në ndërtimin e një shërbimi transmetimi për të rivalizuar Netflix, ndërsa audienca kaloi në shikimin në internet nga televizioni tradicional kabllor dhe transmetimi.

Kompania më e madhe e argëtimit në botë raportoi fitime prej 1.41 miliardë dollarësh. Të ardhurat operative janë më shumë se dyfishuar në ndarjen e përvojave dhe produkteve në 3.6 miliardë dollarë.

“Ne patëm një tremujor të shkëlqyer, me ekipet tona krijuese dhe të biznesit të klasit botëror që fuqizonin performancën e jashtëzakonshme në parqet tona tematike vendase, rritje të mëdha në shikueshmërinë e sporteve të drejtpërdrejta dhe rritje të konsiderueshme të abonentëve në shërbimet tona të transmetimit,” tha Bob Chapek, shefi ekzekutiv i Disney +.

Aksionet e Disney, të cilat kishin rënë 28% këtë vit, u rritën me 4% në tregtimin pas orarit të punës në 116,85 dollarë.

© Panoramaplus.al