31 Tetor, 2019

Përfitimet që merr trupi nga konsumi i limonadë së shafranit të Indisë


Shafran i Indisë është një nga bimët më të pasura me veti terapeutike. Tradicionalisht i përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e problemeve gastrointestinale, artikulare dhe hepatike, sot ai është i përhapur dhe vlerësuar në të gjithë botën.

Curcuma, një përbërës aktiv që gjendet në shafranin e Indisë, ka veti antioksiduese dhe antikancerogjene që janë vërtetuar shkencërisht. Kurkuma vepron përmes induksionit të apoptozës, që është vdekja natyrale e qelizave të kancerit. Curcuma ka gjithashtu veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, kjo është arsyeja pse mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjet e kokës, dhimbjet e nyjeve dhe llojet e tjera të inflamacionit.

Më poshtë ju shpjegojmë se si të përgatisni një limonadë të shkëlqyeshme me shafran Indie, e cila është një nga recetat më të shijshme dhe më të dobishme për të shijuar përfitimet e shafranit dhe limonit.

Përbërësit: 1 litër ujë të filtruar, 2 lugë pluhur shafran Indie, 4 lugë mjaltë, lëngu i 2 limonëve.

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku, lëreni të pushojë për disa orë në frigorifer, pastaj pijeni gjatë gjithë ditës.

Burimi / https://www.rimedio-naturale.it/

© Panoramaplus.al