5 Tetor, 2022

James Bond dhe The Beatles: Si viti 1962 ndryshoi Britaninë


“Marrëdhënia seksuale filloi / Në një mijë e nëntë qind e gjashtëdhjetë e tre … / Mes fundit të ndalimit të ‘Chatterley’ / Dhe albumit të parë të Beatles.” Kështu shkroi Philip Larkin në poezinë e tij të vitit 1967 Annus Mirabilis, duke reflektuar se si shoqëria britanike u transformua në fillim të viteve 1960. Ky ishte vetëm fillimi i një revolucioni kulturor çlirimtar që përfundimisht do të përfshinte botën, me Londrën “luhatëse” si burimin e saj. Korrespondentja e revistës Time, Piri Halasz, e pasqyroi të gjallë gjendjen shpirtërore; “Në një dekadë të dominuar nga të rinjtë, Londra ka shpërthyer në lulëzim. Ajo lëkundet; është skena… Qyteti është i gjallë me zogj (vajza) dhe Beatles, që gumëzhin nga mini-makina dhe yje televizivë,” shkroi ajo në prill 1966. “Londra nuk po e mban lajmin e mirë për vete… Londra po eksporton shfaqjet e saj, filmat e saj, modat e saj, stilet e saj, njerëzit e saj.”

Kryesorja midis këtyre eksporteve kulturore të fundit ishin muzika e The Beatles dhe filmat e James Bond. Këto dy dukuri të mëdha kulturore pop do të ndihmonin për të ripërcaktuar Britaninë për një audiencë të hapur globale. Ata gjithashtu, kanë lindur në të njëjtën ditë – 5 tetor 1962 – me publikimin e këngës së parë të Beatles, ‘Love Me Do’, dhe premierën e fotografisë së parë të James Bond, Dr No. Rastësia e këtij momenti kaloi pa u vënë re në atë kohë, por bota që ne jetojmë sot po shijon ende ‘pasgoditjet’ e saj. Siç shkruan Ian MacDonald në Revolution in the Head, publikimi i Love Me Do “frynte një erë stimuluese vjeshtore përmes një skene pop të emocionuar, duke paralajmëruar një ndryshim në tonin e pasluftës. Jeta britanike përputhet me paraqitjen bashkëkohore të filmit të parë të James Bond, Dr No…”

Brenda Britanisë, vitet menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore u shënuan nga masa shtrënguese, ndërsa kriza e Suezit e vitit 1956 e bëri të qartë me dhimbje se Britania e Madhe nuk ishte më superfuqia politike apo ushtarake për të cilën krenohej prej kohësh.”Britania në atë pikë kishte nevojë për një histori të re dhe një mënyrë të re për të kuptuar veten,” thotë John Higgs, autor i Love and Let Die: Bond, The Beatles and the British Psyche, për BBC Culture. “Gjatë dy shekujve të mëparshëm, ne e dinim se çfarë ishim – një perandori globale. Historia që i treguam vetes ishte një nga Britania që sundonte valët dhe dielli nuk perëndon kurrë në Perandorinë Britanike. Ndjenja jonë e identitetit ishte zhdukur. Ne kishim nevojë një të ri. Këtu hynë Bond dhe The Beatles – dhe përqafimi i modernes. Ata na dhanë shembuj se kush donim të ishim.”

Rënia e papritur e status quo-së perandorake, së bashku me një shoqëri konsumatore në rritje, shtruan terrenin për një transformim rrënjësor të vlerave britanike, të kryesuar nga kultura popullore. Si muzikantë të klasës punëtore, angleze veriore me pak trajnim formal, The Beatles sfiduan të gjitha nocionet e paramenduara se ku mund të shfaqej arti i madh. Pamja e tyre ishte befasuese androgjene, theksi i tyre i paholluar dhe ndjekësit e tyre të adhuruar. “Tingulli dhe imazhi unik i grupit i sugjeroi audiencës së re se suksesi nuk do të thotë të ndiqni një rrugë të përcaktuar,” thotë Christine Feldman-Barrett, autore e Historisë së grave të Beatles, për BBC Culture. “The Beatles demonstruan se të provosh diçka të re dhe të kanalizosh talentet e tua – pavarësisht prejardhjes apo kush ishe – mund të ishte një kombinim fitues. Ky ishte një mesazh i fuqishëm në vitin 1962. Dukej se paralajmëronte të ardhmen. Dhe duke pasur parasysh mënyrën se si gratë e reja i paraqitur në historinë e hershme të grupit – duke përfshirë bazën e fansave të tyre të devotshëm dhe femra – ishte një e ardhme që përfshinte gjithashtu gratë si lojtarët kryesorë. argëtim.”

Love Me Do arriti kulmin në vendin e 17-të në listat e Mbretërisë së Bashkuar, hapi i parë në një rritje meteorike në lartësi të madhe të famës. Pjesa më e madhe e establishmentit britanik nuk e kishte idenë se çfarë i kishte goditur. Politikani konservator Ted Heath, i atëhershëm Lord Privy Seal dhe kryeministër i ardhshëm, vërejti në vitin 1963 se e kishte të vështirë të njihte thekset liverpudliane të Beatles si “anglishtja e Mbretëreshës”. John Lennon u përgjigj: “Ne nuk do të votojmë për Ted”. 

Bondi dhe afiniteti i Beatles

Ashtu si The Beatles, filmi James Bond krijoi një model të ri për jetën britanike. Romanet e Ian Fleming, duke filluar me Casino Royale të vitit 1953, e kishin përshkruar Bondin si një figurë gjerësisht reaksionare. Ishte casting-u i Sean Connery, një aktor i klasës punëtore dhe ish-bodybuilder nga Edinburgu, ai që e transformoi Bondin e ekranit të madh në një hero dinamik dhe modernizues të përshtatshëm për vitet gjashtëdhjetë. Siç pasqyroi producenti Albert R “Cubby” Broccoli në autobiografinë e tij, “Fizikisht dhe në personalitetin e tij të përgjithshëm, ai ishte shumë i ashpër për të qenë një kopje e agjentit të klasës së lartë të Fleming. Kjo na përshtatej shumë, sepse ne po kërkonin t’i jepnim 007 tonë një aplikacion shumë më të gjerë të arkë-officeseal”. Heroi modern i aksionit lindi si rrjedhim, duke kombinuar një ndjenjë klasike të stilit anglez me një indiferencë të ashpër transatlantike, tërësisht të divorcuar nga “heronjtë zotëri” aristokratikë të trilerëve të mëparshëm britanikë si Bulldog Drummond. Disa shikues të kinemasë u hutuan nga Theksi rajonal i Connery-t si Ted Heath kishte qenë me The Beatles. “Nëse shikoni komentet e Dr No, komentet amerikane, ata nuk mund ta vënë theksin e tij, ata mendojnë se ai është irlandez,” Llewella Chapman, autor i Fashioning James Bond. , tregon BBC Culture.

“Në këtë botë të re, të gjallë, Beatles simbolizuan dhe nënkuptuan se të gjithë kishin rëndësi dhe të gjithë ishin të mirëpritur të merrnin pjesë në argëtim” – Christine Feldman-Barrett

Skena e parë e Connery në Dr No është padyshim një nga prezantimet më të bukura të personazheve në të gjithë kinemanë, duke zbuluar heroin tonë elegant në tavolinën e Bakaratit në kazino ekskluzive Les Ambassadeurs të Mayfair. “Audienca prezantohet ngadalë me personazhin, duke inkuadruar cilësinë e veshjes dhe vendndodhjen e tij para se të shihni fytyrën e Connery. Ai është përcaktuar nga një prirje për cilësi, nga rrobat dhe kazinotë te marrëdhëniet e tij me femra shumë të bukura”, thotë Chapman. Si një qytetar i guximshëm dhe seksualisht i çliruar i botës, Bond ishte figura e përsosur fantazie për një epokë të re të udhëtimeve me avion dhe Pilula kontraceptive. Në të vërtetë, regjisori Terence Young mendoi se sekreti i suksesit financiar të filmit të tij ishte pak më shumë se koha. “Unë mendoj se ne mbërritëm jo vetëm [në] vitin e duhur, por javën e duhur të muajit të duhur të vitit të duhur. ” citohet të ketë thënë ai nga James Chapman në Licenca to Thrill: A Cultural History of the James Bond Films.

Mund të duket e qartë pse aventurat ekzotike të Bond-it dhe meloditë emocionuese të The Beatles u bënë thirrje adoleshentëve të Britanisë së pasluftës, por suksesi i tyre në të gjithë globin është ndoshta më jetik për trashëgiminë e tyre të qëndrueshme. Ata përfaqësonin një identitet britanik që ishte më i ri dhe, më i rëndësishmi, më miqësor se kolonialistët me helmeta, të cilët kishin eksportuar mënyrën e jetesës britanike për shekujt e mëparshëm.

Çfarë simbolizonin për Britaninë

Beatles e kishin pushtuar tashmë Evropën në kohën kur filluan pushtimin e tyre të listave amerikane në fillim të vitit 1964, dhe ata shpejt kaluan në Oqeani dhe Azi. Falë ndikimit të tyre, të rinjtë e botës adoptuan prerjet e flokëve  dhe stilet e West End të Londrës, por ky shkëmbim kulturor nuk ishte një rrugë njëkahëshe. Muzika rock-and-roll kishte origjinën, në fund të fundit, si një formë arti afrikano-amerikane – një ndikim që John Lennon e theksoi fort në një intervistë të vitit 1972 me revistën javore afrikano-amerikane JET. Që nga viti 1966, përqafimi i kulturës indiane nga Beatles, kryesisht me iniciativën e kitaristit kryesor George Harrison, ndihmoi në popullarizimin e praktikave si joga dhe meditimi në të gjithë botën perëndimore.

Përqafimi i grupit për të renë dhe radikalin ishte forca e tyre, por ndikimi i tyre përmbysës, veçanërisht te të rinjtë, nuk ishte gjithmonë i mirëpritur. Bashkimi Sovjetik i ndaloi disqet e Beatles, ndërsa Ku Klux Klan organizoi djegien e tyre. Në Japoni, protestuesit u ofenduan kur Beatles komanduan Nippon Budokanin e shenjtë si një vend koncerti dhe u bënë kërcënime me vdekje. Edhe vetë James Bond, arbitri i vetë-emëruar i shijes së mirë, u ankua në një skenë nga filmi i tretë i Bond-it, Goldfinger i vitit 1964, se pirja e shampanjës së ngrohtë ishte “po aq e keqe sa të dëgjoje The Beatles pa kapëse veshi”. Por ishte e kotë përpjekja për të frenuar valën – Beatles po nxirrnin një shteg të pandalshëm energjie rinore që do të ndiqej nga brezat e yjeve të pop-it.

Pozicioni i James Bond si simbol i britanikizmit është pak më problematik. Bond përfaqëson një projeksion të qartë të fuqisë perandorake, duke arritur me lehtësi pikërisht në kohën kur aftësia e Britanisë për të zotëruar një pushtet të tillë në botën reale ishte në rënie. Kjo është padyshim më e qartë në Dr No sesa kastet pasuese, pasi misioni i Bond-it e çon atë në Xhamajka – pastaj në muajt e fundit të tij si një koloni britanike. Ideja se MI6 kishte autoritetin praktik ose moral për të kontrolluar botën, ishte tashmë objekt fantazie deri në vitin 1962, por ishte një vizion që shumëve iu duk tërheqës, madje edhe qetësues, përballë rënies aktuale të Britanisë kundër Shteteve të Bashkuara në rritje. Siç argumenton Jeremy Black në The Politics of James Bond, “kompetenca e paluajtshme e 007 ofroi mbrojtje kundër skemave të zuzarëve dhe, në përgjithësi, shërbeu si për të mbështetur nocionet tradicionale për Britaninë dhe për të mbështetur nocionet e një Britanie të re efektive”.

Për më tepër, tërheqja aspiruese e stilit të jetesës së James Bond-it i bëri atij admirues në mbarë botën. Revista Time vërejti në qershor 1965, “Duket se nuk ka kufi gjeografik për tërheqjen e seksit, dhunës dhe snobizmit me të cilin Fleming pajisi agjentin e tij sekret britanik”, duke e quajtur atë “heroi më i madh i kultit masiv të dekadës”. Termi “Bondmania”, që rrjedh nga “Beatlemania” ngjitur, përshkroi zhurmën për filmat e Bond-it dhe produktet e tyre të lidhura, nga LP-të e kolonës zanore te lodrat e fëmijëve dhe mansheta dhe këmisha të markës 007. Bota e luksit dhe e hedonizmit të Bond-it nuk dukej më e një elite shtypëse, siç argumentojnë Tony Bennett dhe Janet Woollacott në Bond and Beyond; “Në kontekstin e “Britanisë së lëkundur”, Bond prodhoi një përmbledhje mitike të temave ideologjike të atëhershme të shquara të mungesës së klasave dhe modernitetit,” shkruajnë ata, “një shënues kyç kulturor i pretendimit se Britania i kishte shpëtuar perspektivës së mbyllur, të kufizuar nga klasa. të elitave të saj tradicionale në pushtet dhe ishte në proces të modernizimit tërësisht si rezultat i zbatimit të një stili të ri, meritokratik të udhëheqjes kulturore dhe politike; klasës së mesme dhe profesionale, sesa aristokratike dhe amator.”

Beatles, ndërkohë, u bënë një lodestar për një brez talentesh muzikore. Në një seri dokumentarësh të fundit të BBC-së, My Life as a Rolling Stone, Mick Jagger dhe Keith Richards pranojnë ndikimin e regjistrimeve të hershme të The Beatles, dhe veçanërisht Love Me Do, në frymëzimin e tyre për të shkruar këngët e tyre pop. Kudo që Beatles udhëtonin, të tjerët do ta ndiqnin; për dy vjet pas paraqitjeve të tyre të rëndësishme në Ed Sullivan Show në shkurt 1964, listat e SHBA u dominuan nga artistë britanikë të cilët dukeshin dhe tingëllonin shumë si katërshja fantastike.

Mesi i viteve 1960 pa gjithashtu një shpërthim filmash dhe televizioni me temë spiunazhi, të prodhuar me vetëdije në kallëpin e James Bond. Disa, si Dosja Ipcress e Sidney J Furie dhe Spiuni që erdhi nga të ftohtët e Martin Ritt (të dyja 1965), u dalluan me një ton më realist se ai i filmave Bond. Të tjerët, si seria Matt Helm (një mjet yll për Dean Martin), ishin më pak ambiciozë. Siç shkruajnë Matthew Field dhe Ajay Chowdhury në biografinë e tyre të filmave të Bond, Some Kind of Hero, “Nëse James Bond do të përfaqësonte Beatles të zhanrit, Matt Helm mund të konsiderohet The Monkees”. Edhe Beatles morën një copë byrekë të Bond-it, filmin e tyre të vitit 1965 Help! funksionon si 007 spoof. Kjo prirje arriti apoteozën e saj cinike me filmin italian të vitit 1967 OK Connery, ku luajti vëllai i Sean Connery, Neil.

Gjashtë dekada më vonë, megjithatë, janë ende Bond dhe Beatles ata që mbeten ikonat kryesore të epokës së tyre. James Bond është tani ekskluziviteti i filmave më jetëgjatë në histori. Pjesa e 25-të, Nuk ka kohë për të vdekur, mbërriti në kinema në vitin 2021 dhe u bë filmi me fitimet më të larta që nga fillimi i pandemisë Covid-19. Disa muaj më vonë në qershor 2022, Paul McCartney kryesoi Festivalin Glastonbury me një setlist të dominuar nga hitet e Beatles. Sekreti i kësaj jetëgjatësie në të vërtetë nuk është mister. “Në fund të fundit, duhet të jetë sepse ata janë të mirë,” thotë John Higgs. “Artistët dhe krijuesit krijojnë vepra të cilat i hedhin në liqenin e madh të kulturës dhe veprat e suksesshme notojnë për një moment përpara se të zhyten në thellësitë e errëta. Është e rrallë që gjërat të rikthehen përsëri, dhe gjërat që duhet të jenë jo vetëm të kohës së tyre, por të përjetshme. Ata duhet të flasin me njerëzit gjatë dekadave. Kjo mund të ndodhë vetëm kur gjërat janë të mira.”

Vetë Beatles mund të ishin zmbrapsur nga ideja se mantra e paqes dhe dashurisë e muzikës së tyre kishte të bënte me dhunën dhe shkatërrimin e shkaktuar në ekran nga viti 007. Por së bashku, këto dy institucione në modë thurën një mit të ri kombëtar se Britania ishte jo vetëm dashamirës dhe emocionues, por edhe i lezetshëm. Nga hiri i ish-pushtetit perandorak ishte ngritur një gjigant kulturor.

© Panoramaplus.al