Aknet kanë shkaktuar njolla dhe shenja në lëkurën tuaj? Ja shtatë ushqimet që duhet të konsumoni për një lëkurë të shndritshme

Aug 26, 2021 | 19:34
SHPËRNDAJE

Shpërthimet e akneve dëmtojnë lëkurën dhe indet nën të. Trupi përpiqet të riparojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një shenjë.

Teen girl with acne problem squeezing pimple indoors

Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar shenjat e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë këtë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.

Sipas “Bright Side”, një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është çelësi për një lëkurë rrezatuese. Ja ushqimet që mund t’ju ndihmojnë:

  1. Kungull

aknet (2)

Pse funksionon: Kungulli është një burim i madh i niacinës, folatit, vitaminave A dhe B dhe zinkut.

Çfarë bën: Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishme në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe prodhimit të vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e shenjave të akneve.

  1. Kale (perime që i përket familjes së lakrës)

aknet (8)

Pse funksionon: Kale është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit.

Çfarë bën: Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët tek lakra jeshile zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë në barazimin e tonit të lëkurës. Vitamina K punon për të zvogëluar njollat ​​e errëta në lëkurë. Hekuri përshpejton shërimin e shenjave, përfshirë plagët dhe njollat ​​e akneve.

  1. Limon

aknet (3)

Pse funksionon: Lëngu i limonit shtrëngon lëkurën e varur dhe lufton njollat.

Çfarë bën: Lëkura e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikarcinogjene në lëkurën tuaj. Nëse e nisni ditën me një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni ose duke e përdorur atë si salcë në sallatën tuaj, mund t’ju ​​ndihmojë të arrini lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

  1. Patate e ëmbël

aknet (5)

Pse funksionon: Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten.

Çfarë bën: Trupi juaj konverton beta-karotenin në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një barrierë e lëkurës kundër njollës, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira. Retinol është një përbërës kyç në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, vijave të imta dhe shenjave. Në vend që të blini kremra të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patate të ëmbla në ushqimet tuaja.

  1. Papaja

aknet (6)

Pse funksionon: Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papain.

Çfarë bën: Papain ndihmon në eksfolimin e qelizave të vdekura të lëkurës, zhbllokimin e poreve dhe zbehjen e plagëve të akneve. Gjithashtu mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon plasaritjet.

  1. Lulelakër

aknet (7)

Pse funksionon: Lulelakra është një burim i madh i vitaminës C dhe një aminoacid i fuqishëm i quajtur histidinë.

Çfarë bën: Histidina mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme ultra violet që mund të përkeqësojnë njollat ​​e errëta. Vitamina C lufton kundër çdo dëmtimi të shkaktuar nga radikalet e lira, ndihmon trupin të thithë hekurin dhe shëron plagët dhe shenjat.

  1. Kuinoa

aknet (1)

Pse funksionon: Kuinoa përmban vitaminë B3.

Çfarë bën: Vitamina B3, e njohur edhe si niacinamide, ndihmon në qetësimin e lëkurës së irrituar dhe të dëmtuar për shkak të akneve, ose të ekzemës. “Ecdysteroidet”, një element gjurmë i gjetur në quinoa, ndihmojnë në heqjen e plagëve që janë shfaqur për shkak të akneve. Riparon lëkurën dhe ul mundësinë e irritimit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura