12 Tetor, 2023

“Vendosa të hap një kapitull të ri”- Cindy Marina rrëfen jetën e saj nga volejbolli e deri te televizioni!


Me një të kaluar si volejbolliste dhe pjesëmarrje në kompeticionin Miss Universe, Sindy tashmë është vënë re dhe duartrokitur në disa raste nga publiku italian.

Cindy Marina së fundmi ka dhënë një intervistë për mediat italiane ku ka ndarë me ndjekësit dhe dashamirësit e saj rrugëtimin e saj të jetës.

Marina ka rrëfyer momente që nga periudha kur ajo luante volejboll e deri në ditët e sotme që është bërë pjesë e televizionit.

Pjesë nga intervista

A ka luajtur volejbolli një rol të rëndësishëm në jetën tuaj?

“Që i vogël kam luajtur shumë sporte, përfshirë futbollin. Nëna ime ishte një volejbolliste profesioniste në Itali dhe Shqipëri dhe më inkurajoi të provoja. Isha 10 vjeç dhe ishte dashuri me shikim të parë. U stërvita fort menjëherë: qëllimi ishte të fitoja një bursë në universitet dhe të luaja në një nivel profesional”.

Dhe si shkoi?

“U futa në Universitetin Duke, ku luajta dhe studiova në vitin e parë akademik. Më pas u transferova në Universitetin e Kalifornisë Jugore për të vazhduar karrierën time në volejboll dhe për të përfunduar studimet në “Marrëdhënie Ndërkombëtare, Çështje Globale”.

Cili ishte roli i tij në fushë?

“Unë kam qenë seter. Gjithmonë më ka pëlqyer ai pozicion sepse loja e skuadrës kalonte nga duart e mia. Nuk është vetëm fiziku që duhet në rolin tim, por edhe strategjia: ju jeni drejtorët e skuadrës, pak si në futboll për një mesfushor që luan në treçerekun e fushës”.

Çfarë ju ka mësuar volejbolli?

“Ai më mësoi të jem elastike në të gjitha situatat dhe të kërkoj gjithmonë një zgjidhje për problemet: gjërat nuk shkojnë gjithmonë sipas dëshirës suaj. Skuadrat e afta për të kapërcyer vështirësitë janë ato që në fund fitojnë. Ky koncept është edhe baza e përditshmërisë sime”.

Kur ndryshoi jeta juaj?

“Kam luajtur volejboll për 12 vjet. U diplomova gjatë pandemisë kur edhe sporti u ndal plotësisht. Në atë kohë më ofruan punën që bëj tani: reporter i Serisë A italiane në një kanal sportiv shqiptar. Nuk do të kisha mundur kurrë të jepja 100% edhe si gazetare edhe si sportiste. Kështu që vendosa të hap një kapitull të ri në jetën time. Ishte jashtëzakonisht e vështirë sepse të qenit sportist ishte identiteti im”.

A ka më shumë presion në një ndeshje volejbolli, në konkursin e Miss Universe apo të shikosh një ndeshje live?

“E njëjta pyetje më është bërë në skenën e Miss Universe, kur u zgjodha mes 20 konkurrenteve më të mira. Në secilin nga tre rastet ka një sfidë për t’u përballur. Nuk mund të them se një ndeshje volejbolli është e “vështirë”, sepse nga këndvështrimi im ka qenë gjithmonë e natyrshme të jesh në fushë”.

Më në fund televizori.

“Televizioni ishte një risi që më lejoi të ndiqja nga afër sportin. Në të gjitha këto përvoja kam mësuar se përgatitja e kujdesshme është baza e suksesit. Kur vjen koha për të kaluar live, përpiqem të mos shqetësohem për asgjë jashtë kontrollit tim dhe thjesht të shijoj momentin.”

/Gazzetta

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al