18 Shtator, 2017

Teknologjia ecën kaq shpejtë, koha e telefonave 5G


 

Telefonat e parë 5G do të jenë komercialisht të disponueshëm pas vitit 2019-ë sipas ekzekutivit të Qualcomm Steven Mollenkopf.

Ai tha se është rritja e kërkesës nga konsumatorët dhe segmentet e biznesit të cilët po përshpejtojnë axhendën e mëparshme që ishte 2020-ta.

 

“Do të shikoni telefonat me 5G-në e vërtetë në 2019-ën” tha Mollenkopf gjatë shfaqjes së makinave në Frankfurt.

Sipas tij disa operatorë në SHBA, Japoni dhe Korenë e Jugut kanë filluar të përgatiten për linçimin e 5G-së në 2019-ën.

 

Qualcomm ka filluar punën prej kohësh me testimin e rrjeteve 5G në mbarë botën. Në Shkurt kompania lajmëroi një bashkëpunim me Ericsson dhe Tesltra për të testuar 5G.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al