9 Qershor, 2023

Studim / Konsumi i ushqimeve të përpunuara rrit rrezikun e kancerit


Një studim në Britani ka nxjerrë në pah ndikimin negativ që ka në shëndetin e njeriut konsumimi i ushqimeve ultra të përpunuara. Studiuesit morën 2 binjakë si pjesë të studimit, 24 vjeç, ku njëri prej tyre u ushqye për 2 javë rresht me ushqime ultra të përpunuara, ndërsa tjetri kishte një dietë që përmbante kalori, lëndë ushqyese, yndyrë, sheqer dhe fibra, të marra nga ushqime të papërpunuara.

Binjaku i ushqyer me ushqime të përpunuara shtoi 1 kg në peshë, nivelet e sheqerit në gjak u përkeqësuan dhe nivelet e yndyrës në gjak, lipidet, u rritën.

Ky ishte një studim afatshkurtër në vetëm një grup binjakësh, por rezultatet nxjerrin në pah frikën në rritje midis disa shkencëtarëve për ndikimin e mundshëm të të ashtuquajturave ushqime ultra të përpunuara në shëndetin tonë.

“Në dekadën e fundit, provat janë rritur ngadalë se ushqimi ultra i përpunuar është i dëmshëm për ne në mënyra që nuk e kishim menduar. Po flasim për një shumëllojshmëri të tërë kanceresh, sëmundje të zemrës, goditje në tru, çmenduri”, tha Prof Tim Spector, një profesor i epidemiologjisë në King’s College në Londër, i cili studion tendencat në sëmundje dhe mbikëqyri testin.

Termi ushqime ultra të përpunuara, u krijua vetëm 15 vjet më parë, por ai përbën rreth gjysmën e gjërave që hamë tani.

Nga buka kafe e prerë në feta te ushqimet e gatshme dhe akullorja, është një grup ushqimesh të bëra me nivele të ndryshme, por shpesh të konsiderueshme, të përpunimit industrial. Përbërësit e përdorur, të tillë si konservuesit, ëmbëlsuesit artificialë, zakonisht nuk janë në gatimin në shtëpi.

Ndërsa konsumi ynë i ushqimeve ultra të përpunuara rritet, po kështu janë edhe normat e diabetit dhe kancerit .

Disa akademikë mendojnë se lidhja nuk është e rastësishme.

Ushqimet e përshtatshme ultra të përpunuara përmbajnë kimikate që nuk janë të sigurta./ Psikologjia

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al