26 Gusht, 2023

SpaceX dërgon katër astronautë nga katër vende për një udhëtim prej 190 ditësh! Ja çfarë synon të arrijë misioni hapësinor, zbardhen detaje


Katër astronautë që përfaqësojnë katër kombe dhe agjenci hapësinore në të gjithë globin janë dërguar me një raketë SpaceX drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​duke nisur një mision që pritet të zgjasë më shumë se gjashtë muaj.

page-33-780x439-1

Ekuipazhi ka hipur në kapsulën SpaceX Crew Dragon Endurance në mision, të quajtur Crew-7. Anija kozmike u nis në majë të një rakete SpaceX Falcon 9 nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Florida në orën 3:27 të mëngjesit të sotëm, citon CNN.

Katër astronautët në mision përfshijnë Jasmin Moghbeli i NASA-s, i cili po shërben si komandant misioni; Astronauti danez Andreas Mogensen që përfaqëson Agjencinë Evropiane të Hapësirës; Satoshi Furukawa i Agjencisë Japoneze të Kërkimit të Hapësirës Ajrore, ose JAXA dhe kozmonauti rus Konstantin Borisov i Roscosmos. Pasi arriti në orbitë, kapsula e Creë Dragon u shkëput nga raketa Falcon 9 duke filluar udhëtimin e saj të vetëm nëpër orbitë. Anija kozmike do të kalojë më shumë se 24 orë duke manovruar me kujdes drejt stacionit hapësinor, i cili orbiton rreth 220 milje detare (420 kilometra) mbi sipërfaqen e Tokës. Ekuipazhi pritet të ankorohet në stacionin hapësinor rreth orës 8:39 të mëngjesit të së dielës. Pasi të jenë në bord, Moghbeli, Mogensen, Furukawa dhe Borisov do t’u bashkohen shtatë astronautëve tashmë në laboratorin orbital. Astronautët e Crew-7 do të kalojnë rreth pesë ditë duke marrë përsipër operacionet nga astronautët e SpaceX Crew-6 , të cilët kanë qenë në stacionin hapësinor që nga marsi.

Ky mision shënon fluturimin e tetë të operuar nga NASA dhe SpaceX si pjesë e programit të ekuipazhit komercial të agjencisë, i cili ka transportuar astronautët në stacionin hapësinor që nga misioni i parë me ekuipazh të SpaceX në 2020. Astronautët e Crew-7 përfaqësojnë ekuipazhin më të larmishëm ndërkombëtar të SpaceX deri më sot. Gjatë qëndrimit të tyre në stacionin hapësinor, i cili pritet të zgjasë rreth 190 ditë astronautët e Ekuipazhit-7 do të kalojnë nëpër një sërë eksperimentesh. Hulumtimi do të përfshijë hetimin e rrezikut të mundshëm të shpërndarjes së baktereve dhe kërpudhave nga misionet hapësinore të udhëhequra nga njerëzit. Ekipi do të analizojë nëse mikroorganizmat mund të dëbohen nga hapjet e stacionit hapësinor dhe të derdhen në vakumin e hapësirës.

Një tjetër projekt, nga ESA, do të hetojë se si gjumi në mjedisin e mikrogravitetit ndryshon nga Toka duke analizuar valët e trurit të astronautëve ndërsa ata dremisin.

Një eksperiment tjetër do të shikojë formimin e biofilmave në ujërat e zeza në stacionin hapësinor, i cili mund të jetë çelësi për gjetjen e mënyrave më të mira për të ricikluar ujin për pije dhe higjienë gjatë kohës që jeni në hapësirë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al