29 Janar, 2024

Shikoni një dritë jeshile ose portokalli në ekranin e telefonit tuaj? Ja çfarë do të thotë dhe nuk duhet injoruar


Telefonat tashmë janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë të përditshme duke i marrë me vete në çdo vend që ne shkojmë.

Mirëpo, a jeni kuriozë të dini se çfarë do të thotë nëse në në telefonin tuaj është ndezur nje dritë e jeshile apo portokalli?

Nëse vëni re një gjë të tillë në telefonin tuaj atëherë kjo do të thotë që mikrofoni ose kamera juaj është ndezur.

Megjithatë kjo nuk është i vetmi kuptim që ajo mban, pasi kjo mund të jetë edhe një shenjë paralajmëruese se jeni hakuar.

Në telefonat Android këtë mund ta kontrolloni duke klikuar në Settings, Security&Privacy, pastaj te Permission Manager.

Ndërsa në iPhone pasi të klikoni në Settings, vazhdoni në App Privacy Report, ku mund të shihni se cili aplikacion dhe kur është përdorur.

 

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al