15 Shtator, 2017

Recetë për një dietë perfekte : mjaltë + kanellë+ limon


Nëse doni të humbni peshë, por nuk keni pasur sukses, ky ilaç është për ju – përzierja e limonit, mjaltit dhe kanellës.

 

Si funksionon? Mjalti, limoni dhe uji i ngrohtë njihen se ndihmojnë në përmirësimin e tretjes, pastrojnë trupin tuaj nga helmet dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.

 

Kjo është kryesisht për shkak të pektinit të pranishëm në limon që ju ndihmon të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe të rezitoni ndaj dëshirës për të ngrënë.

 

Përveç kësaj, përzierja me limon, mjaltë dhe ujë ndihmon në shpërbërjen më të mirë të yndyrës.

 

Kanella, nga ana tjetër, përmirëson tretjen dhe ndihmon në rregullimin e prodhimit të insulinës dhe ndarjen e karbohidrateve.

 

Gjithashtu përmirëson asimilimin e ushqyesve nga ushqimi që hani që ndihmon të ndiheni të ngopur dhe zvogëlon dëshiron për ngrënie të tepruar duke iu ndihmuar të humbni peshë.

 

Përbërësit:

1 lugë çaji kanellë pluhur

Gjysmë limoni

1 lugë gjelle mjaltë

1 gotë ujë të vakët

 

Si ta përdorni?

Merreni pluhurin e kanellës dhe vendoseni në gotë. Më pas shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin e përzieni mirë derisa të krijohet një masë homogjene. Më pas shtoni ujin e vakët dhe përzieni mirë.

Kjo pije preferohet të konsumohet në mëngjes me stomak të zbrazët.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al