16 Maj, 2023

Kujdesi ndaj syve, ja 7 ushqimet të cilat ndihmojnë të keni një shikim më të mirë


Me cilat ushqime mund ta mbrojmë shëndetin e tyre?

Shumica prej nesh fatkeqësisht priren të neglizhojnë rëndësinë e shikimit të shëndetshëm, duke mos kuptuar se për shkak të ekspozimit të zgjatur ndaj rrezatimit nga kompjuteri, celularët, televizori, ne i dëmtojmë ato çdo ditë. Si rezultat, mund të ndodhin komplikime të tilla si:

7 ushqimet kryesore për sy të shëndetshëm:

  1. Karotat

Nëse hahen të papërpunuara apo si lëng të freskëta, karotat janë të pasura me beta-karoten që ndihmon në parandalimin e konsumimit të muskujve të syrit. Konsumimi i rregullt i karotave gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shikimit të mirë edhe në moshë shumë të vjetër.

Ushqime të tjera të pasura me beta-karoten dhe vitaminë B-12 që janë të mira për shikimin tuaj janë portokallet, limonët dhe agrumet e tjera.

  1. Specat

Specat kanë veti antioksiduese dhe janë të pasura me vitaminë A, e cila ndihmon në kontrollin dhe parandalimin e dëmtimit të qelizave të syrit. Specat përmbajnë gjithashtu luteinë dhe zeaxanthin që mbrojnë sytë nga drita blu e ekraneve, duke vepruar si një “mbrojtës kundër diellit”.

  1. Vezët

Në të verdhën e vezës gjenden edhe përbërësit luteinë dhe zeaksantinë, të cilët janë të nevojshëm për shikimin.Vezët janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese të tjera që konsiderohen të mira për shikimin, si: magnez, kalium, hekur, zink dhe kalcium.

  1. Spinaqi

Kjo perime me gjethe jeshile të errët është jashtëzakonisht e dobishme për shikimin.Qelizat tona të syrit janë delikate dhe të brishta. Ngrënia e spinaqit çdo ditë i bën muskujt e syve më të fortë dhe ndihmon në parandalimin e infeksioneve.

  1. Brokoli Brokoli është i pasur me antioksidantë dhe një burim i shkëlqyer i vitaminës A, e cila është një lëndë ushqyese thelbësore për shikim të shëndetshëm.
  2. Arrat

Arrat janë burime të shkëlqyera të vitaminës E e cila ndihmon në parandalimin e kataraktit dhe degjenerimit të muskujve të syrit. Ushqimet e arrave (bajame, shqeme, arra, etj.) jo vetëm që ulin rreziqet që kërcënojnë sytë, por edhe zemrën.

  1. Patatet e ëmbla

 

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të patateve të ëmbla janë ende të panjohura për shumë njerëz. Patatet e ëmbla kanë disa vitamina, duke përfshirë vitaminën A, beta karoten, kalium, vitaminë C dhe fibra që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara të syrit dhe parandalimin e komplikimeve të shikimit në të ardhmen.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al