23 Shtator, 2017

Ja dy ushqimet që shtojnë fuqinë e trurit


 

Simptomat e dementias përfshijnë humbjen e memories, të menduarit mbi problemet dhe shton gjykimin mbi gjëra të ndryshme.

Sidoqoftë, konsumimi i ushqimeve të veçanta, si avokado dhe vezët mund të ndihmojnë në rritjen e funksionit të trurit.

Konsumimi i avokados mbetet njëri nga ushqimet më të popullarizuara për vaktin e mëngjesit, por njëherësh ai mund t’ju ndihmojë më vonë në jetë.

Kërkimet kanë zbuluar se avokado rrit funksionin kognitiv. Studimi është publikuar në revistën International Journal of Psychophysiology

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al