27 Shtator, 2023

Çfarë të bëni pas një debati? Këto këshillat do t’ju ndihmojnë të bëni paqe


Një debat, i madh apo i vogël, nuk është kurrë argëtues. Ndoshta fillon me një mosmarrëveshje të lehtë dhe përfundon duke përplasur derën dhe duke ikur.

Çfarë të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj pas një sherri?

Bërja e paqes pas një debati, ndonjëherë, duket se është e ndërlikuar. Pasi keni vërtetuar se keni debatuar për një arsye të kotë dhe se problemi i vërtetë ka të bëjë me stresin ose një kohë të caktuar të ditës, këtu është ajo që mund të bëni për të bërë paqe me partnerin tuaj:

Kërkoni falje: Për të kërkuar falje duhet të jesh i bindur për ato që thua dhe, mbi të gjitha, i sinqertë. Merrni pak kohë për të kuptuar se si filloi diskutimi dhe cilat janë gabimet tuaja. Falja është hapi i parë dhe më i rëndësishëm për të ndërmarrë pas një debati. Nuk ka nevojë të gabojmë për të kërkuar falje. Ju gjithashtu mund të kërkoni thjesht falje për mënyrën se si u zhvillua debati dhe të shpresoni se mund të flisni për këtë çështje në një mënyrë më konstruktive. Një partner që ju do do të bëjë të njëjtën gjë; e rëndësishme është të të ballafaqohesh.

Pendimi, përgjegjësia dhe shërimi: Sipas të gjithë terapistëve të çifteve, këto tre komponentë janë me të vërtetë të rëndësishëm për të kërkuar falje pas një sherri. Të demonstrosh se na vjen keq për dëmtimin e tjetrit edhe nëse nuk dëshiron (pendim), pranimi se kemi bërë një gabim (përgjegjësi) dhe kërkimi i një zgjidhjeje konkrete (ilaçi) janë tre hapat që duhet të ndërmarrim për të rikthyer qetësinë pas stuhisë. Vendosini ato si një qëllim për veten dhe partnerin tuaj dhe bërja e paqes do të duket aq e lehtë sa të pini një gotë ujë!

Takim i drejtpërdrejtë: Nëse është e mundur, prisni derisa ta shihni njëri-tjetrin drejtpërdrejt për të bërë paqe. Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të kalojë para takimit: është gjithmonë më mirë të flasësh me zë të lartë dhe të përballeni me njëri-tjetrin duke u parë në sy.  Kërkoni një takim në një mënyrë të butë, por të vendosur: mos e detyroni ose insistoni me partnerin tuaj nëse ai nuk ndihet rehat kur ju sheh. Do të jetë e mjaftueshme të prisni pak dhe më pas të takoheni për të zgjidhur më mirë situatën.

Bëni një gjest konkret: nuk keni nevojë për orë ari ose buqeta gjigande me lule (megjithëse janë gjithmonë të mirëseardhura). Një gjest konkret mund të jetë një letër, një dhuratë e vogël ose thjesht një mesazh që siguron tjetrin për ndjenjat tona pavarësisht debatit.

Të gjithë debatojnë dhe kjo nuk është diçka e gabuar: megjithatë, të tregosh se nuk duam të heqim dorë nga gjithçka është shumë e rëndësishme. Nuk ka nevojë të betohemi për dashuri të përjetshme gjithçka që ju nevojitet është një ftesë për të folur më shpejt rreth kësaj, një urim natën e mirë pavarësisht debatit apo edhe një “Unë mendoj për ty”. Një gjest i vogël mund të bëjë mrekulli të vërteta./PSIKOLOGJIA

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al