13 Prill, 2024

Botox-i i rremë po i sëmur njerëzit, ja çfarë duhet të dini


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve mund të lëshojnë së shpejti një alarm për mjekët në lidhje me “sëmundjet e ngjashme me botulizmin” të cilat tashmë kanë dërguar të paktën katër persona në spital, sipas NBC News . 

Njerëzit në shumë shtete në të gjithë vendin  përfshirë Illinois, Kolorado, Kentucky, Washington dhe Tennessee thuhet se janë sëmurë pasi kanë marrë injeksione të botoksit të falsifikuar.

Dy individë në secilin Illinois dhe Tennessee janë shtruar në spital dhe të enjten, katër raste të tjera të sëmundjeve u konfirmuan në Kentaki, raportoi NBC News. Ngjarjet kanë çuar në një “hetim të shpërthimit të shumë shteteve”, shtoi CDC.

Pavarësisht paralajmërimit të pritshëm nga CDC, në fakt ka shumë mënyra se si konsumatorët mund ta mbajnë veten të sigurt. Nëse jeni një nga miliona njerëz që bëjnë rregullisht Botox për të mbajtur larg rrudhat dhe linjat e holla, ja çfarë duhet të dini.

“Ka një arsye që injeksionet e toksinës botulinum janë kaq të njohura,” tha për The Post Dr. Elizabeth Hale, profesoreshë e asociuar klinike e dermatologjisë në NYU Langone në New York City. “Kjo është për shkak se zakonisht është një trajtim shumë i sigurt dhe efektiv me rezultate të riprodhueshme kur kryhet në duart e një dermatologu ose kirurgu plastik të certifikuar nga bordi.”

Ndërsa Hale pranoi se trajtimet mund të jenë të shtrenjta, ju po hidhni zare me shëndetin tuaj nëse nuk po shkoni te një profesionist i certifikuar.

Sigurohuni që Botox-i vjen nga një burim i besueshëm.

Nëse po shkoni te mjeku, do të merrni gjërat e duhura. Të gjitha rastet e botox-it të falsifikuar ose të rremë që janë raportuar deri më tani kanë ardhur nga jashtë zyrës së mjekut. Vitet e fundit, është bërë gjithnjë e më popullore të vizitosh të ashtuquajturat “medi spa” – shkurtim për spa mjekësore – apo edhe festa me Botox, ku grupet do të mblidhen së bashku në shtëpinë e dikujt dhe një klinicist do të japë poqe për një çmim të zbritur.

“Shumë nga pacientët e mi do të vijnë për lazer, mbushës ose kontrolle të lëkurës së tyre. Por ata do të thonë, ‘Shpresoj se nuk e keni problem, unë jam duke marrë Botox në një festë Botox në qytetin tim.’ Dhe unë jam si, çfarë?!” Bërtiti Hale. “Njerëzit shpesh përpiqen të kursejnë një para. Dhe kjo nuk është ideja më e mirë nëse nuk e dini saktësisht se kush po ju injekton dhe çfarë po ju injekton.”

Disa nga markat më të zakonshme të formës kozmetike të toksinës botulinum janë Botox, Daxxify, Xeomin dhe Dysport, shpjegoi Hale. Nëse nuk jeni duke marrë një nga ato – ose nëse nuk e dini se çfarë po merrni – mund ta vini veten në rrezik.

Njihni shenjat që tregojnë se diçka ka shkuar keq.

Një pjesë e asaj që njerëzit duan për Botox është se nuk duhet të ketë pothuajse asnjë pushim. Skuqja ose ënjtja do të thotë se diçka nuk është në rregull.

Kur përdoret siç duhet, Botox-i është i sigurt dhe i besueshëm, por po, ai quhet gjithashtu një “helm mrekulli” sepse është bërë nga një nga substancat biologjike më helmuese të njohura, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit . Në fund të fundit, ilaçi mrekullibërës kozmetik funksionon duke paralizuar muskujt e vegjël, në mënyrë që të mos keni më rrudha apo rrudha.

Megjithëse CDC po heton raportet për Botox të rremë, Hale tha se ajo është gjithashtu e shqetësuar për sasinë që njerëzit po injektojnë dhe ku po i marrin injeksionet.

“Ata prej nesh që injektojnë [Botox] çdo ditë janë të njohur me muskujt e hollë të fytyrës dhe e dinë se si ndërveprojnë me njëri-tjetrin dhe e dinë se sa duhet të japë dikush,” tha Hale. Por nëse nuk e dini se çfarë po bëni, injeksionet mund të mos jenë shumë të sakta dhe nëse jepni shumë, një individ mund të ketë vështirësi në frymëmarrje ose dëmtim të gëlltitjes, tha Hale.

Hale theksoi se nëse jeni duke injektuar Botox në mënyrë korrekte, këto lloj simptomash nuk duhet të shfaqen. Në fakt, kur bëhet si duhet, nuk duhet të keni nevojë për kohë joproduktive.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al