27 Shtator, 2017

7 ushqime që mund të pastrojnë lëkurën tuaj


Ju në fakt mund të ndihmoni lëkurën tuaj përmes dietës. Ajo që ju hani reflekton në pamjen e jashtme.

1

  1. Bajamet

Bajamet janë plot me vitaminë E dhe mund t’ju ndihmojnë të ruani lëkurën e shëndetshme. Gjithashtu vitamina E mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli.

  1. Salmon ose ton

Ushqimi i peshkut i siguron trupit biotinë.

  1. Lëng portokalli

Lëngu i portokallit ju mban të hidratuar dhe Vitamina C, e cila funksionon si një antioksidant për të mbrojtur lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis dhe në trup. Vitamina C gjithashtu ndihmon në krijimin e kolagjenit, proteina kryesore strukturore e trupit.

  1. Farat Chia

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore, duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Farat Chia, gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore.

  1. Patate të ëmbla

E pasur në vitaminë A pataja e ëmbël i jep ngjyrë lëkurës.

  1. Fara luledielli

Këto fara të vogla sigurojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës E dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

  1. Uji

Një person që pi ujë mjaftueshëm është i detyruar të shkëlqejë pa marrë parasysh ngjyrën e lëkurës së tij / saj./Revista Psikologjia/

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al