3 Qershor, 2023

5 përfitimet e masturbimit të femrës


Dhe ja se cilat janë përfitimet më të rëndësishme të masturbimit.

  1. Rrit mirëqenien

Përfitimi më i rëndësishëm i masturbimit është më i dukshëm. Ndihemi mirë kur prekim veten. Ashtu si me seksin, orgazmat që gjenerojmë vetë, çlirojnë disa neurotransmetues në tru. Këto ndryshojnë disponimin tonë dhe madje ndikojnë në shëndetin tonë fizik.

  1. Ju ndihmon të shijoni më shumë seksin

Masturbimi femëror u mundëson femrave që e praktikojnë të kuptojnë më mirë trupin e tyre dhe të dinë se çfarë u pëlqen vërtet. Prandaj, pasi të jenë me partnerët e tyre, ata janë në gjendje t’i udhëheqin në mënyrë më efektive, në mënyrë që çdo përkëdhelje të jetë më e këndshme për ta.

  1. Redukton nivelet e stresit

Një nga përfitimet e masturbimit femëror që ndikon në mirëqenien psikologjike është efekti i tij relaksues. Disa studime kanë treguar se femrat që praktikojnë masturbim kanë ulur nivelet e stresit falë substancave të çliruara në tru.

Kjo është më e rëndësishme se sa mund të duket në fillim. Stresi ka qenë i lidhur me të gjitha llojet e problemeve, të tilla si depresioni, ankthi, kanceri ose sulmet në zemër. Prandaj, çdo praktikë që ndihmon në uljen e tij duhet të ketë një vend në jetën tonë të përditshme.

  1. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve menstruale

Një nga faktorët më irritues të të qenit femër është dhimbja e menstruacioneve. Një herë në muaj, gratë duhet të vuajnë nga të gjitha llojet e shqetësimeve që ndonjëherë as qetësuesit nuk mund t’i lehtësojnë. Megjithatë, po sikur të kishte një mënyrë për ta lehtësuar atë dhimbje në një mënyrë shumë të këndshme?

Disa studime mbi përfitimet e masturbimit femëror argumentojnë se kjo praktikë ndihmon në lehtësimin apo edhe eliminimin e dhimbjeve menstruale.

  1. Përmirëson shëndetin tuaj

Përfitimi përfundimtar shëndetësor për gratë që masturbojnë rregullisht është ndoshta më tronditës. Siç tregojnë studimet më premtuese, orgazmat e vetë-induktuara  mund të zvogëlojnë gjasat për të vuajtur nga sëmundje të ndryshme , si diabeti ose kanceri/ Psikologjia

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al