“Mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos”- L’Aurore 1949: Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

May 9, 2020 | 10:50
SHPËRNDAJE

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën nga pushteti dhe zëvendësimin e tij me Mehmet Shehun, të cilin e sjellim për publikun shqiptar.

Presidenti shqiptar Enver Hoxha do të zëvendësohet së shpejti.

laurore

“Ne e dimë që Moska është kryesisht e interesuar që Shqipëria – e cila mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos – të mbetet në Kominform.

Hoxha-Shehu

Në lidhje me këtë, besohet se kryeministri shqiptar, Enver Hoxha, do të rrëzohet gradualisht dhe do të zëvendësohet përfundimisht nga gjenerali Mehmet Shehu, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.”

Burimi: Aurenc Bebaj,© Dars (Klos), Mat – Albania

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura