Mbyllet i gjithë numërimi, KQZ jep rezultatet paraprake për çdo parti

Jun 28, 2017 | 1:30
SHPËRNDAJE

UPDATE/  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deklaroi sot pasdite edhe mbylljen e procesit të numërimit të votave në gjithë vendin. Kreu i KQZ, Klement Zguri, publikoi rezultatet paraprake të mbërritura në mënyrë elektronike.

Zguri theksoi se në mbarë vendin në votime morën pjesë 46.72 përqind votues. “Falenderoj numëruesit, jam i sigurt se gjithë shqiptarët i janë mirënjohës për këtë sakrificë. Do vijojnë hapat. Në emër të KQZ kënaqësi për mbarëvajtjen e procesit sado incidente nuk mundën ta njollosnin procesin Në emër të KQZ shpreh vlerësimin më të lartë për të gjithë zgjedhësit kultura e tyre obligim”, tha Zguri.

Komisionere te shoqeruar nga police te armatosur, duke dorezuar kutite e votave dhe materialeve zgjedhore pas mbylljes se qendrave te votimit, ne shkollen Vasil Shanto. Sot ne Shqiperi eshte votuar per zgjedhjet e pergjithshme parlamentare./r/n/r/nCommissioners, escorted by police officers, hand over ballot boxes after the closure of polling stations in Tirana's Vasil Shanto school on June 25, 2017. Albania votes in a parliamentary election with Socialist Prime Minister hoping to boost his grip on power and lead the Balkan country into talks on European Union accession.NUMRI I VOTAVE:
PS: 763930 vota, 74 mandate
PD: 455481 vota, 43 mandate
LSI: 225678 vota, 19 mandate
PDIU: 75938 vota, 3 mandate
PSD 9908, 1 mandat
Partitë e tjera: Në total 44661 vota, 2.8 për qind të votave të vlefshme

© Panorama.al

Te lidhura