Emri/ Qëlloi me armë 39 vjeçarin për ta ekzekutuar, ky është shqiptari i arrestuar me valixhet gati për t’u arratisur. Hetuesit e zbuluan falë…

Nov 4, 2020 | 18:35
SHPËRNDAJE

Një burrë me origjinë shqiptare u arrestua për tentativë vrasje, ngjarje e ndodhur rreth një javë më parë në Corso Matteotti.

2174

Në pranga përfundoi Gilmond Metaliu, 41 vjeç, i cili u arrestua në shtëpinë e tij në Asti, i vetëm dhe me valixhet gati për t’u arratisur.

Në Isola në një garazh të vendosur pranë një qendre tregtare, makina e përdorur natën e të shtënave u gjet dhe u sekuestrua.  I plagosuri është ende në rrezik për jetën, shkruan “Lastampa”.

Emigranti 39 vjeçar me iniciale A.X me origjinë shqiptare, u qëllua me armë zjarri mbrëmjen e 24 tetorit, ndërsa ecte përgjatë Corso Matteotti.

Edhe pse iu nënshtrua dy operacioneve në një përpjekje për të nxjerrë plumbin që e goditi atë në bark, burri është ende në koma.

Në pamundësi të marrjes së dëshmisë së drejtpërdrejtë të viktimës, të sjellë në dhomën e urgjencës nga një emigrant rumun, hetuesit nisën hetimet bazuar vetëm në ngjyra e errët të makinës që u largua menjëherë pas të shtënave.

Mijëra fotografi nga kamerat e sigurisë

Hetuesit kryen një analizë të detajuar të të gjitha sistemeve publike dhe private të kamerave të sigurisë në zonë, duke gjurmuar një makinë tip BMW X6 e cila, pasi kishte arritur në kohë në përputhje me të shtënat, pas disa minutash u largua drejt kalimit të Cavallotti.

111

Fatkeqësisht, targa ishte e palexueshme në të gjitha shkrepjet, kështu që hetuesit mund të mbështeteshin vetëm në elementë të zbehtë, siç është një shkëlqim i ndryshëm i fenerëve dhe prania e gomave të djegura.

Duke identifikuar (jo pa vështirësi) makinën dhe gjurmuar identitetin e personit që e përdor atë, karabinierët, vendosën të ndërhyjnë gjatë mbrëmjes së 1 nëntorit. Duke shpërthyer në caqe të shumta njëkohësisht, ushtria identifikoi 41-vjeçarin Gilmond Mataliu – një i dënuar shqiptar me një histori të krimeve kundër personit, falsifikimit dhe armëve. Burri nuk i rezistoi arrestimit dhe u transferua në burg me akuzat e vrasjes në tentativë dhe ndalimit dhe mbajtjes së një arme zjarri.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.