Dokumenti/ Ku shkoi Ismail Qemali pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme

Nov 24, 2018 | 13:25
SHPËRNDAJE

Aurenc Bebja/ Ku shkoi dhe cfare beri Ismail Qemali pasi u largua nga Shqiperia, fill pasi dha doreheqjen nga qeveria e perkohshme?

image

Kete zbulon gazeta “Le Matin” e cila ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me largimin e Ismail Qemalit nga Shqipëria pas dorëheqjes nga qeveria e përkohshme.

Ismail Qemal Beu rrugës për në Côte-d’Azur

Romë, 26 janar.

Nga korrespondenti i veçantë i “Matin” (me telefon) :

Ish-kryetari i qeverisë së përkohshme të Vlorës, Ismail Qemal Beu, mbërriti këtë mëngjes, në orën 4, në Brindizi, me avulloren Cita-di-Bari, i shoqëruar nga djali i tij dhe disa shërbëtorë.

Ai u nis sonte për në Milano, ku dhe deklaroi se dëshiron të shkojë në Nice, për të pushuar për pak kohë.

Burimi :https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1914-ismail-qemal-beu-pas-doreheqjes-nga-qeveria-e-perkohshme-rruges-per-ne-cote-d-azur/

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura