Dhimbje në kraharor dhe vështirësi në frymëmarrje, çfarë është sindroma e zemrës së thyer dhe nga se shkaktohet ajo…

| 13:28
SHPËRNDAJE

Karakteristikat e sindromës së zemrës së thyer:

 • Dhimbje në kraharor dhe vështirësi në frymëmarrje pas një stresi të rëndë (emocional apo fizik).
 • Parregullsi në elektrokardiogramë që imitojnë ato të një ataku në zemër.
 • Nuk ka prova të një bllokimi të arterieve koronare.
 • Parregullsi në lëvizjet e ventrikulës (barkushes) së majtë.
 • Fryrje e ventrikulës së majtë.
 • Rimëkëmbje brenda një muaji

Çfarë është sindroma e zemrës së thyer?

Sindroma e zemrës së thyer është një dobësim i ventrikulës së majtë, dhomës kryesore pompuese të zemrës, zakonisht ndodh si rezultat i një stresi të rëndë fizik apo emocional, për shkak të një sëmundjeje të papritur, për shkak të humbjes së një njeriu të afërt, një aksident serioz, apo një fatkeqësi natyrore si p.sh. një tërmet.

Kjo është arsyeja se pse ky problem quhet edhe kardiomiopatia e shkaktuar nga stresi, apo sindroma e zemrës së thyer. Simptomat kryesore janë dhimbja në kraharor dhe vështirësia në frymëmarrje.

Shkaqet që lidhen me sindromën e zemrës së thyer:

 • Rënie e papritur e tensionit të gjakut
 • Sëmundje serioze, ndërhyrje kirurgjikale, apo procedurë mjekësore
 • Dhimbje e rëndë
 • Dhunë
 • Krizë astme
 • Marrja e lajmeve të këqija (si p.sh. një diagnozë kanceri)
 • Aksident me makinë apo ndonjë lloj tjetër aksidenti
 • Humbje e papritur, sëmundje apo lëndim i një njeriu të afërt, shoku apo kafshë shtëpiake
 • Një zënkë e rëndë
 • Humbje financiare
 • Frikë intence
 • E folura në publik
 • Një festë surprizë apo surprizë tjetër e papritur

Shkaku i saktë nuk dihet, por ekspertët mendojnë se rritja e hormoneve të stresit (p.sh. adrenalina), në thelb, “trullos” zemrën, duke shkaktuar ndryshime në qelizat e muskujve të zemrës apo enët koronare të gjakut (ose të dyja) që pengojnë kontraktimin në mënyrën e duhur të ventrikulës së majtë. Sindroma e zemrës së thyer ndodh më shpesh tek femrat se sa në meshkuj, sidomos pas menopauzës.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.