Opinion

Opinion

ILIR KULLA Duke lexuar Veton Surroin tek “Ambasadori i Melkizedekut”, ka një pasazh jashtëzakonisht të bukur kur tregon se si bëhet njohja në letër e...

JAMARBËR MALLTEZI Ndonëse është një temë që devijon nga shqetësimet e përditshme dhe premtimet krejtësisht të pambajtura të qeverisë, arrestimi i një të moshuari 74-vjeçar...

HARRY BAJRAKTARI Janë të rralla fjalimet që bëjnë kaq shumë përshtypje e diskutohen kaq shumë në opinionin publik shqiptar sa ai i mbajtur nga Ambasadori...

KASTRIOT ISLAMI Të dielën, më 20 dhjetor 2015, u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme në Spanjë për Parlamentin me 350 deputetë. Sistemi zgjedhor në Spanjë është proporcional...

AGIM BAÇI Duhet që në fillim të jemi dakord se të  përcaktosh se çfarë nuk është poezi, nuk është e lehtë. Por edhe ta themi...

Të më falë lexuesi që po e filloj këtë shkrim me një fyerje, por -duke kërkuar ndjesë për lirinë e fjalës, po them se...

BLENDI FEVZIUKorrupsioni nuk duhet vetëm të ndëshkohet nga ligji. Prej 1 janarit qytetarët shqiptarë do ta arrestojnë korrupsionin në rrugë, në sheshe e kudo.”Kjo...

LEONIDHA MËRTIRINjë zyrtar i lartë qeveritar, disa javë më parë, konkludonte përmes Facebook-ut se, edhe reformat e forta e të guximshme që po ndërmerr...

ALFRED PEZAThuhet se kryetari i PD-së, Lulzim Basha, paska vënë një bast të fortë për janarin. Pasi të hajë gjelin e detit, do të...

DRITAN SHANOKandidati Mançurian” është një roman politik i shkruar në vitin 1959 nga Richard Condon, ku përshkruhet se si djalit të një familjeje të...

EDMOND TUPJANga ajo periudhë dym ijëvjeçare gjatë së cilës shkenca e yjeve, pra, astronomia, lindi me gjasë në Mesopotami dhe u zhvillua në Egjipt...

SHEFQET DELIALLISIShërbimi i Kujdesit Shën detësor nuk mund të jetë i efektshëm pa kontributin e Shëndetit Publik. Dihet që shumica e vdekjeve të .hershme dhe...

Nga gjithë larmia e mar rëdhënieve që vendi ynë ka pasur me vende të tjera përgjatë një shekulli, marrëdhëniet me SHBA-të spikasin në dy...

E vjen një moment si ky kur në shoqërinë shqiptare të kap dëshira të gërthasësh me sytë nga udhëheqësit politikë dhe partitë politike, pa...

ILIR ZELAKonkluzionet e Këshillit Europian të dhjetorit 2015 në një gjuhë të qartë  të mbajnë dhe të përmbushin përgjegjësitë e tyre, nëse duan që...

BRIZIDA GJIKONDI Tradhtia përherë të lë në baltë, të damkos, ka buzëqeshjen cinike të  Isës dhe sytë e fikur të Thaçit. Tradhtia është haram për...

PIRO AHMETAJ Statusi i veteranit është vër tetimi i të gjithë listës  së pjesëmarrësve në formacionet luftarake dhe mbështetëse të Luftës Nacional-Çlirimtare (70.000 sipas propagandës...

PREÇ ZOGAJ Përfaqësuesit e shumicës qeveritare nuk po befasojnë me qëndrimet e tyre ndaj protestës së madhe të 8 dhjetorit. Në vend që të lexojnë,...

MENTOR NAZARKO Fjalimi i fundit i ambasadorit amerikan Lu ishte pa diskutim fjalim epokal, për nga të vërtetat e pranuara në këtë ligjërim, autori i...

AGRON GJEKMARKAJ Amor fati” është një mak simë latine, që përkthehet si “dashuria për faktin”, të cilin më vonë e ka pas përdorë Frederik Niçe...

EDI RAMA E kam përjetuar me trishtim befasinë e lajmit se në 70 vjetorin e çlirimit të vendit tonë, Ministria e Mbrojtjes paska dekoruar, ndër...

INA ZHUPA Opozita u akuzua se me protestën e 8 dhjetorit tregoi se ishte opozitë e dhunës, e vandalizmave. Sepse, protestuesit që u mblodhën për...

DORIAN ANDONI Në kulmin e debatit për Reformën në Drejtësi do të ishte me vlerë një analizë e sistemit aktual, asaj që propozohet dhe varianteve...

DRITAN VASILI Po përjetojmë një pa kënaqësi kolektive të grumbulluar në vite lidhur me gjendjen dhe shërbimet që ofrohen në shëndetësi  e cila ka prekur...

Ashtu mbështetur në murin e ftohtë të qelisë, duke përballuar dhimbjet e forta të trupit, shkaktuar nga dhuna kafshërore e veglave të verbra të regjimit diktatorial, kalova nëpër mend si në film ngjarjet e jashtëzakonshme të asaj dite hyjnore. Kujtova të qarat e vajzës sime të vogël dhe sytë e trishtuar të gruas sime.

KASTRIOT ISLAMI Buxheti 2016, në vijim të buxheteve 2014 dhe 2015 dhe korrigjimit të buxhetit 2013 në tetor 2013, mund të cilësohet: i) mashtrim në...

EDMOND TUPJA Po bëhen mbi 25 vjet që po pres, me padurim e durim, me shpresë e pa zhgënjim që, më fund, të vijë një...

ARDJAN TURKU Akoma i kemi të freskëta debatet mbi Reformën Administrativo-Territoriale, debate të cilat dominuan gjysmën e parë të 2014-s. Partia Demokratike mbronte tezën se...

Makthi si instrument ndikimi në publik ka kohë që është vënë në lëvizje për t’u mbushur mendjen njerëzve se fillimi i një lufte të...

FRANO KULLI At Konrad Gjolaj dhe At Leon Kabashi, njëri mbi të shtatëdhjetat dhe tjetri akoma edhe më i moshuar, kanë rihapur Kishën e fretërve në...

REXHEP MEIDANI Zhgënjimi publik nga se ancat parlamentare të së enjtes është i dukshëm  Tashmë, dhe mjaft deputetë e deklarojnë këtë diku hapur, diku nën...

AGIM NESHO Një milion shuplakat duket se u kthyen në të kundërtën. Protesta e 8 Dhjetorit tregoi se populli ka shumë pakënaqësi nga mënyra arrogante e...

AGRON GJEKMARKAJ Protesta e djeshme e opozitës ofron një sërë leximesh. Ajo u bë dëshmitare e një pakënaqësie që zien prej kohësh për rezultatet e qeverisjes...

ALBAN ZENELI Kur afrojnë ditët e dhje torit historik, më vjen ndërmend një ngjarje e vogël, por sa më shumë  kalon koha, aq më shumë...

ROMEO GURAKUQI Ekipi i Reformës në Sistemin e Drejtësisë ka për një ndërhyrje shumë të gjerë në Kushtetutë, ndërhyrje e cila, në qoftë se do të...

BISLIM AHMETAJ 25 vite më parë, dy gishtat e ngritur në formë V-je dhe thirrjet “Liri-Demokraci” sollën mëngjesin e zgjimit dhe shenjat e para të lirisë...

MARK MARKU Gjëja e rrezikshme, së cilës i druhem shumë në raste të tilla përkujtimore si ky i sotmi, është rënia në kurthin e të...

TRITAN SHEHU Pak ditë më parë, një rruge të Shkupit iu vendos emri i simbolit të Lëvizjes së Dhjetorit, Azem Hajdarit. Duke marrë pjesë në atë...

MENTOR NAZARKO Kriza politike në Kosovë ofroi një moment të ri me shfaqjen si njëlloj negociatori, të kreut të Parlamentit shqiptar, Ilir Meta. Kemi të bëjmë...

SAMI REPISHTI “I mjerë ashtë ai vend që ka nevojë për heronj”. (Bertolt Brecht) “I mjerë ashtë ai popull që ka nevojë për revolucione”. (Timothy G.Ash) Hyrje Njizetë...

DHURATA SHEHRI Në shkrimin e tij të hershëm të botuar në numrin e parë të revistës “Kritika” të themeluar nga ai vetë, në vitin 1944,...

EDMOND TUPJA Sigurisht që, me të lexuar titullin e kësaj rubrike, lexuesit e saj të rregullt, por edhe të çrregulltit, do të mendojnë: “Ne dimë...

LEONIDHA MËRTIRI Prej disa ditësh marrëdhëniet mes Turqisë dhe Rusisë janë në krizë. Pas rrëzimit të avionit bombardues rus nga ana e turqve, midis Ankarasë...

NEVILA MULLAJ Ekonomia reagon fuqishëm nëse kanalizohet drejt efiçencës. Përgjatë metastazave të vitit 2015, pika kardinale mbetet fisku, në sinergjizim koherent me politikat protregut dhe...

AGRON GJEKMARKAJ Më 8 Dhjetor, si përkim simbolik me të njëjtën datë të vitit 1990, Opozita ..ka paralajmëruar një protestë kundër qeverisë. Nuk do të ishte...

MENTOR NAZARKO Papritmas mes temave ak tuale shumë ndikuese për jetën moderne, buxheti, Kosova, kompensimi i ishpronarëve, dekriminalizimi, ISIS-i dhe rreziqet e tij etj., u...

MARK MARKU Nuk mund të mos i shk ruaja edhe një herë disa radhë për At Zef Pllumin. Jam ndier këto ditë, njësoj si atë...

REDI SHEHU Do të dukej më se normale sot, pas më shumë se gjysmës së mandatit politik të Kryeministrit Rama, të shtrosh pyetjen se pse...

BUJAR LESKAJ* Borxhi, kur orientohet apo menaxhohet nga objektiva të qartë ekonomikë, socialë e politikë, është një instrument kyç makroekonomik, por të gjithë jemi dëshmitarë...

LUAN RAMA Do të duhej që projektligji “Për disa ndryshime  dhe shtesa në ligjin nr. 7895, datë 27.01.1995 “Kodi Penal i Republikës së Shqipërisë” të...

FLUTURA AÇKA E ftuar disa kohë më parë në një nga emisionet televizive për të diskutuar mbi median dhe kulturën  shqiptare në kapërcyell të vitit...

PIRO AHMETAJ Anëtarësimi në NATO është arritje historike gjeostrategjike dhe gjeopolitike për Malin e Zi. Për ta bërë të qartë për audiencën e gjerë dhe këdo...

REXHEP MEIDANI Këto ditë, i ndodhur disa ditë larg Tiranës, pata mundësi që të takoja mjaft njerëz në zona me problematikë serioze ekonomike. Në këto...

ISLAM LAUKA Pas sulmeve terroriste në Paris, më 13.11.2015, edhe në Shqipëri u vunë në lëvizje institucionet shtetërore dhe agjencitë ligjzbatuese për forcimin e punës...

ARIAN GALDINI Ju jeni zejtarë të mendjes. Ju jeni njerëzit që me mendimin, përgatitjen e ndriçimin tuaj, mund e vyen të jeni shpresë. E megjithatë, edhe...

ENIO CIVICI Në librin “Mosdija”, të botuar në vitin e parë të mijëvjeçarit aktual dhe të shkruar nga Milan Kundera, shkrimtari çek me famë botërore,...

AGRON GJEKMARKAJ Një titull i ri honorifik ësh të prodhuar me rastin e 29 Nëntorit, festës së Çlirimit të vendit! Mbase një ditë mund të klasifikohet...

Znj. Kumbaro, Ministre e Kulturës së Shqipërisë. LEKA BUNGO Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati “Bora” Apt. 24 Tiranë Për mua dhe kolegët e moshës sime DYERT e...

MARK MARKU “Gazeta Shqiptare” publikoi një ditë më parë listën e dekorimeve që qeveria shqiptare ka bërë para një viti me rastin e 70-vjetorit të...

EDMOND TUPJA Në kuptimin e saj të figurshëm, të paktën sipas Fjalorit të gjuhës shqipe (Tiranë, 2006), fjala “tragjikomedi” shenjon një “ngjarje ku ndërthuren gjëra...

SAMI HAXHAJA Si asnjëra nga llojet e tjera të energjisë që njerëzimi ka shpikur për dobinë e vet, energjia elektrike është përcaktuese për cilësinë e...

JAMARBËR MALLTEZI Tani që përfunduan disa nga panairet më të mëdha europiane ku kishte pavijon edhe Shqipëria, është koha të reflektojmë dhe të bëjmë një...

LEONIDHA MËRTIRI Nisma rajonale e Brdo-Brionit mblodhi këto ditë liderët e shteteve të Europës Jugperëndimore apo të Ballkanit Perëndimor. Ky proces, që nisi prej vitit...

  ALBIN KURTI Në Kuvendin e Serbisë, përveç dy deputetëve shqiptarë atje, nuk kishte asnjë deputet që ishte për  anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Po ashtu,...

ANASTAS ANGJELI Projektbuxheti i vitit 2016, i cili ndodhet në Parlament për diskutim dhe më pas për miratim, ka si karakteristikë kryesore të tij konsolidimin...

AGIM BAÇI A mundemi ne t’i shohim me syrin e duhur “të tjerët ndryshe”? A jemi ne të gatshëm t’i kuptojmë ata? Cila është rruga...

PËRPARIM SPAHIU Në trevat e zgjedhësve të mi, qarkullon një porosi e vjetër, se është mirë të përmendesh, qoftë për mirë, apo për keq, por...

VANGJEL DULE Nisma ligjvënëse “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike” në vetvete, në kushtet e një situate të...

URAN BUTKA Shpallja e Pavarësisë nga Ismail Qemali erdhi si rezultat i lëvizjeve të mëdha kulturore, politike dhe luftarake shqiptare, më së afërti qysh nga...

PREÇ ZOGAJ Situata e vendit duket qartë se është mbingarkuar me zhgënjim, pakënaqësi,  zemërim dhe frymë revolte kundër qeverisë Rama-Meta. Në polifoninë e shpërthimit, pa...

SHEFQET DELIALLISI Sfidë e rëndësishme e Siste mit të Kujdesit Shëndetë- sor është orientimi i tij  drejt Shërbimit Parësor, por njëkohësisht dhe rimodelimi i...

DHURATA ÇUPI Procesi i decentralizimit ka fillesat e tij gjatë viteve 1999 dhe 2000. Hapi më  i rëndësishëm ishte miratimi dhe zbatimi i ligjit nr....

BLENDI FEVZIU A ka kurajë Lulzim Basha të ndërtojë një grup opozitar të vërtetë dhe  aktiv, pyeta sot, ndërsa lideri i PD-së bënte thirrje për...

PIRO AHMETAJ Prej ditës së hënë, vijon diskutimi në grupet parlamentare për  projektbuxhetin 2016. Është një ngjarje madhore për vendin, pasi përtej shifrave, artikulon performancën...

EVA ALLUSHI Europa sot jeton ditë të vështira. Kishte kohë që diskutohej mbi nevojën e riformulimit të funksionimit të BE-së, po ngjarjet e fundit e sjellin...

REXHEP MEIDANI NJË NISMË E RE APO NJË TIP I RI “MANIKYRI”?! Këto ditë, në takime të ndryshme, pas disa vitesh të propagandimit të “nismës”...

ANASTAS ANGJELI Edhe pse fokusi i Samitit të G-20, në Antalia të Turqisë, ishte rritja e efektivitetit të luftës kundër terrorizmit (ISIS), duke marrë shkas...

EDI RAMA Në masakrat e Parisit më 13 nëntor, terrorizmi e uli shënjestrën nga lartësia e monumenteve dhe simboleve të qytetërimit modern demokratik, tek lartësia...

PREÇ ZOGAJ “Të pastrojmë Shqipërinë” është slogani që po përdor Kryeministri Edi Rama në disa takime partiake të kohëve të fundit. Pa e bërë të...

APOLLON BAÇE 1. Libri i Roland Qafokut, “Historia e 33 kryeministrave të Shqipërisë, nga Ismail Qemali tek Edi Rama”, ka një formë tejet vetjake. Ai...

ENIO CIVICI Dokumenti i buxhetit përbën një ndër politikat më të rëndësishme operative dhe strategjike të shtetit. Në librin tij “Princi”, Makiaveli këshillon të gjithë...

MYSLIM MURRIZI Dekriminalizimi i politikës shqiptare është një proces që tashmë kërkohet me ngulm, jo vetëm nga opozita, por edhe nga faktori ndërkombëtar. E gjithë...

TRITAN SHEHU Dëshiroj të theksoj që në fillim të këtij shkrimi se ndryshimet e propozuara nga Qeveria për Ligjin “Për sigurimet e detyrueshme të kujdesit...

LEONIDHA MËRTIRI Tri partitë e opozitës në Kosovë: Lëvizja për Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma u kanë bërë thirrje qytetarëve që më...

EDMOND TUPJA Nga koha kur isha nxënës në klasë të shtatë, më kujtohet, ndër të tjera, që nisa të koleksionoja pulla poste të vendeve të ndryshme,...

ZENO JAHAJ Terrorizmin themi se e njohim. Njohim që jemi të atakuar për shkak se jemi pjesë- marrës dhe solidarë kundër terrorizmit ndërkombëtar. Jemi, për...

AGIM BAÇI A mund të jemi të sigurt se mund të jemi në rrugën e duhur në ndërtimin e shoqërisë së vlerave, kur na mungon guximi...

MAKSIM BEGEJA E drejta e pronësisë në Sh qipëri gjatë këtyre 25 vjetëve jo vetëm që nuk ka .gjetur zgjidhje të drejtë ligjore, por moskthimi i...

ALFRED PEZA Përgjigjen e pyetjes që më mundon prej muajsh, se çfarë po ndodh me debatin publik në Shqipëri, ku për çdo gjë të bërë...

SORINA KOTI Një paketë fiskale që sh trëngon si me darë biznesin e shoqëruar me reduktimin e shpenzimeve, pothuajse në të gjithë sektorët zhvillimorë, e bëjnë...

PIRO AHMETAJ Para 3 muajsh, pata privilegjin dhe detyrimin si gjeneral për t’i bërë parathënien botimit me titull “Nëpër labirintet e ISIS”, shkruar nga Koloneli...

MARSELA SAKO Qyteti i dritave, Parisi, ashtu si dikur qyteti i dritave New Yorku, nuk do ta ketë kurrë shkëlqimin e dikurshëm. Europa dhe mbarë...

AGRON GJEKMARKAJ Edi Rama, Kryeministri ynë i ndjeshëm, lëndohet sa hap e mbyll sytë nga akuzat. Ai u ka shpallur betejë stresit dhe shqetësimeve që...

ARDJAN TURKU Kam dëgjuar e parë shumë gjëra në jetën time jo të shkurtër tashmë dhe në karrierën time profesionale e politike gjithashtu jo të...

ASTRIT PATOZI (Në 2-vjetorin e ikjes së Sokol Olldashit) Edhe pse kanë kaluar 2 vjet, ka njerëz që presin ende t’i udhëheqësh, ngaqë e kanë të...

REDI GJUZI Paketa Fiskale, ose ndryshimi i taksave nga një vit në tjetrin, i shërben qeverisë për të plotësuar nevojat e saj buxhetore, apo për...

NEXHMEDIN SPAHIU Pushteti dhe opozita në Kosovë në vend se ta ulin retorikën e konfliktit, po e ngrisin akoma më lart. Pushteti po mban seanca...

KASTRIOT ISLAMI Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, në nëntor 2015, ka stigmatizuar saktësisht e fuqimisht, me emra konkretë, majën e ajsbergut oligarkik në Shqipëri....

BLENDI FEVZIU Ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu, ka folur sot  dy herë shqip! E para ka folur në gjuhën shqipe; e dyta, ka folur (siç...

Opinion

AGRON GJEKMARKAJ

ARIAN GALDINI