“Ata që nuk kishin rripat e sigurimit, fluturuan të tavan!”- Pasagjerët rrëfejnë tmerrin, pas turbulencave ku një person humbi jetën. Publikohen pamjet brenda aeroplanit të shkatërruar (FOTO)

May 21, 2024 | 22:41
SHPËRNDAJE

Në aeroplan Boeing 777-300ER i linjës Singapore Airlines, me 211 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit, ka bërë ulje emergjente në Bangkok, për shkak të turbulencave të forta.

Capture

Nga turbulencat një person humbi jetë, dyshohet se për shkak të atakut kardiak, ndërsa 30 persona janë dëmtuar, 7 me lëndime më të rënda se të tjerët.

Imazhet e publikuara në rrjete sociale kanë zbuluar dëme të shkaktuara në aeroplanin që ishte nisur ga nga Londra Heathrow.

Pasagjeri Andreë Davies, tha për Sky News se ishte duke parë një film kur shenja për të lidhur rripat e sigurimit u ndez dhe avioni filloi të tronditej.

skynews-singapore-airlines_6561963

Ai tha se gjithçka ndodhi aq shpejt sa kapiteni nuk pati kohë të informonte ekuipazhin e kabinës që të ulej.

Çdo person i vetëm i ekuipazhit të kabinës që pashë u plagos në një farë mënyre ose në një tjetër, ndoshta me një plagë në kokë”, tha ai.

Ai tha gjithashtu se kushdo që kishte vendosur rripin e sigurimit nuk ishte i lënduar fizikisht.

Një tjetër pasagjer në bord sugjeroi se njerëzit që nuk mbanin rripin e sigurimit “u hodhën menjëherë në tavan” pasi avioni pësoi një “rënie dramatike”.

“Ekuipazhi dhe njerëzit brenda tualetit u lënduan më së shumti. Ne pamë njerëz në tokë që nuk mund të ngriheshin,” tha Dzafran Azmir.

skynews-singapore-sg321_6561846

“Sapo avioni ishte në pistë, infermierët dhe punonjësit e shpëtimit erdhën për të kontrolluar të plagosurit”, tha Azmir.

Ambulancat mbërritën më vonë dhe Azmir tha se pa të paktën tetë njerëz me barela që po nxirreshin nga daljet e urgjencës. U deshën 90 minuta për të evakuuar aeroplanin, tha ai.

Imazhet treguan dëmtime në tavanin e kabinës dhe ushqim, takëm dhe mbeturina të tjera të shpërndara në dysheme si pasojë e incidentit.

Fluturimi, i drejtuar nga një avion Boeing 777-300ER, u nis në orën 22:17 të së hënës dhe u devijua për në Bangkok, duke u ulur në orën 15:45 me orën lokale, të martën.

skynews-suvarnabhumi-singapore_6561843 (1) skynews-singapore-sg321_6561846 skynews-singapore-sg321-suvarnabhumi_6561838 skynews-suvarnabhumi-bangkok_6561844 skynews-sq321-suvarnabhumi_6561961

 

 

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura