Trupi do t’ju falënderojë! Shtatë gjëra që duhet të ndaloni së bëri para se të nisni stërvitjen

Feb 17, 2021 | 0:00
SHPËRNDAJE

Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund ta përcaktoni këtë. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të shmangni pirjen e kafesë ose të vishni rrobat e duhura. Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë në gjendje të funksionojë në një nivel më të lartë, duke ju çuar gjithnjë e më pranë qëllimit që keni dëshiruar.

“Bright Side” ka listuar gabimet më të zakonshme që bëjmë para stërvitjes.

  1. Mos filloni të stërviteni me stomak bosh.

stervitje (3)

Disa njerëz përdorin kardio “të shpejtë”, e cila bëhet me stomak bosh. Teoria është që trupi juaj do të ushqehet me yndyrë dhe karbohidrate si energji, e cila mund të ndihmojë që të bini më shumë në peshë.

Sidoqoftë, nëse nuk keni ngrënë asgjë disa orë para se të stërviteni, trupi juaj mund të fillojë të përdorë proteina si lëndë djegëse. Kjo do të thotë që ju do të keni më pak proteina që muskujt tuaj të riparohen dhe të ndërtohen. Gjithashtu, nëse përqendroheni në përdorimin e yndyrës si burimin tuaj kryesor të energjisë, nuk do të thotë që trupi juaj do të djegë më shumë kalori.

  1. Mos pini shumë ujë para se të stërviteni.

stervitje (5)

Është e rëndësishme të jeni të hidratuar mirë para një stërvitjeje, por evitoni konsumin e një sasie të madhe uji, sepse nëse e bëni, gjaku do të përpiqet të ekuilibrojë nivelet e kripës. Qelizat tuaja mund të fryhen dhe mund të përjetoni simptoma si marramendje, dhimbje, dhe madje të vjella.

Është më mirë të pini ujë 1 deri në 2 orë para trajnimit.

  1. Mos dremitni për një kohë të gjatë.

stervitje (7)

Është në rregull të bëni një gjumë të shkurtër para se të stërviteni, për sa kohë që kjo zgjat rreth 30 minuta. Është konsideruar si një “dremitje e energjisë” dhe mund të rrisë përqendrimin dhe energjinë tuaj. Sidoqoftë, një gjumë më i gjatë mund të ketë efekt të kundërt. Kjo mund t’ju ​​bëjë të ndjeheni më letargjik.

  1. Mos u vishni trashë ose hollë.

stervitje (2)

Edhe nëse jeni duke u stërvitur në ditën më të ftohtë të vitit, nuk duhet të visheni trashë. Ju mund të nxeheni shumë dhe do të djersiteni shumë. Pastaj, nëse era e ftohtë fryn, djersa do të avullojë shpejt, duke ju ftohur.

Anasjelltas, në ditët e nxehta, zgjidhni pëlhura që do të lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë. Zgjidhni rroba që do të jenë komode dhe të freskëta dhe që do t’ju lejojnë të lëvizni lirshëm. Gjithashtu, zgjidhni pantallona dhe këmisha pambuku, sepse ato do të jenë më të mirat në thithjen e djersës.

  1. Mos bëni shtrirje statike.

stervitje (4)

Para së gjithash, shtrirjet statike mund të zvogëlojnë performancën, duke pasur një efekt negativ në shpejtësinë tuaj të vrapimit, kohën e reagimit dhe prodhimin e forcës. Plus, nëse trupi juaj nuk është ngrohur, mund të çojë në dëmtim të muskujve.

  1. Mos filloni të stërviteni pa pushuar siç duhet së pari.

stervitje (1)

Lejimi i vetes për të pushuar do t’u japë muskujve tuaj një shans të rikuperohen dhe të rriten, duke parandaluar lodhjen. Ju do të flini më mirë, rreziku i dëmtimit do të zvogëlohet dhe niveli i performancës suaj do të rritet.

  1. Mos pini kafe.

stervitje (6)

Kafeina është përbërësi më i zakonshëm para stërvitjes. Kjo mund t’ju ndihmojë duke ju siguruar energji për të punuar më shumë dhe madje mund të rrisë motivimin dhe përqendrimin, por jo për shumë kohë. Tretja e tepërt e kafeinës mund të çojë në tkurrje të zorrës së trashë, të cilat mund të rrisin shanset për të pasur një lëvizje të zorrëve.

Kjo do të thotë që ju mund ta gjeni veten të ulur në tualet gjatë stërvitjes. Por kjo është vetëm një pjesë e efekteve anësore pasi mund të përjetoni gjithashtu shqetësim, pagjumësi, rrahje të shpejta dhe / ose jonormale të zemrës, ankth, urth dhe presion të lartë të gjakut.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura