MUNDJE/ Abakarov shkëlqen dhe shkon në finalen e Europianit, i dhuron Shqipërisë një tjetër medalje të rëndësishme

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 18, 2023 | 20:31

MUNDJE/ Abakarov shkëlqen dhe shkon në finalen e Europianit, i dhuron Shqipërisë një tjetër medalje të rëndësishme

Mundësi Zelimkhan Abakarov vijon serinë e rezultateve të mëdha për Shqipërinë në arenën ndërkombëtare. 29-vjeçari ka treguar sot një formë të shkëlqyer në Kampionatin Europian që po mbahet në Zagreb, teksa ka arritur që të kualifikohet për në finale.

abakarov prizreni

Abakarov garoi në stilin e lirë në peshat deri në 61 kg, duke e nisur nga raundi kualifikues, aty mposhti pa asnjë problem gjermanin Niklas Stehele. Më tej në fazën çerekfinale triumfoi kundër ukrainasit Taras Markoviç për të siguruar një vend mes 4 më të mirëve të Europës. Por Abakarov nuk u ndal këtu, pasi kaloi me sukses edhe provën e zjarrit në gjysmëfinale, duke mundur gjeorgjianin Shota Phartenadze në një duel me shumë rivalitet.

Me këtë rezultat, Abakarov ka siguruar tashmë minimalisht medaljen e argjendit, duke e bërë pjesë e finales aty ku do të ketë si kundërshtarë armenin Arsen Harutjunian. Finalja do të zhvillohet pasditen e nesërme.

Kështu Abakarov regjistron një tjetër rezultat të madh, pas titullit historik të kampionit të botës në vitin e kaluar. Kujtojmë se mundësi rus i natyralizuar me pasaportë shqiptare, renditet në vend të parë në ranglistën e Federatës Botërore të Mundjes në stilin e lirë.

abakarov prizreni

Për sa u përket sportistëve të tjerë, të Shqipërisë në Europian, Paris Karepi nuk mundi të avancojë për më tej, teksa u mund në raundin kualifikues nga italiani Abraham Ruano në duelin e peshave 125 kg për stilin e lirë.

Kombëtarja shqiptare përfaqësohet në Kampionatin Europian me 6 sportistë, ndërsa deri më tani ka konkurruar edhe Islam Dudeav, por pa mundur që të lerë shumë gjurmë, duke u ndaluar në ndeshjen e dytë.

ARTIN LLESHAJ – PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"