“Shumë të vdekur e të plagosur, 80% e shtëpive u shkatërruan”, çfarë shkruajti media franceze për tërmetin në Peshkopi në 1942

Jul 31, 2019 | 9:10
SHPËRNDAJE

AURENC BEBJA/ Si e pasqyroi media franceze termetin shkaterrues ne Peshkopi, ne vitin 1942.

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri. 

image

Tiranë, 28 gusht. — Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan.

Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare.

Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra.

Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur.

Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

burimi :https://www.darsiani.com/la-gazette/media-franceze-1942-termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/

© Panorama.al

Te lidhura