Pse njerëzit në Japoni nuk pinë ujë gjatë vaktit? Ja përfitimet që do të ketë trupi nëse bëni të njëjtën gjë

Mar 16, 2021 | 11:08
SHPËRNDAJE

Nëse shkoni në një restorant në një vend perëndimor, ka të ngjarë të merrni një gotë të madhe me ujë me akull dhe feta limoni, por në Japoni, mund të merrni vetëm një filxhan shumë të vogël uji.

Japonezët besojnë se uji mund të ndërhyjë në “zjarrin tuaj të tretjes”, duke e bërë më të vështirë për trupin të tresë një vakt.

“Bright Side” zbulon pse japonezët, të cilët janë pjesë e një prej kombeve më të shëndetshëm në botë, nuk zgjedhin ta bëjnë këtë.

  1. Mund t’ju shkaktojë tharje të gojës.

uje gjate vaktit (6)

Sado kontradiktor mund të tingëllojë, të pish një gotë ujë me vaktin tënd mund të thajë pështymën. Disa njerëz pëlqejnë të shtojnë një fetë limoni në ujin e tyre, gjë që e bën atë një pije me acid që ndikon në sekretimin e pështymës.

Për shkak se pështyma është e shëndetshme për mjedisin tuaj oral, pasja e një goje të thatë mund të çojë në disa simptoma të pakëndshme, duke përfshirë erën e keqe të gojës. Uji me limon gjithashtu mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore, të tilla si zbaticë acidi, dhe mund të dëmtojë smaltin në dhëmbët tuaj.

  1. Mund të dëmtojë tretjen.

uje gjate vaktit (4)

Kur pini ujë gjatë kohës që konsumoni vaktin, pështyma hollohet. Kjo, nga ana tjetër, ndikon në lirimin e lëngjeve të stomakut përgjegjës për tretjen e ushqimit. Si rezultat, stomaku merr sinjale më të dobëta për të tretur ushqimin, gjë që mund të çojë në fryrje të stomakut.

  1. Ngadalëson thithjen e lëndëve ushqyese.

uje gjate vaktit (1)

Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve hollon lëngjet tuaja të tretjes, kjo ndikon në nivelin e aciditetit natyror të stomakut. Kjo ndikon negativisht në sistemin tuaj tretës dhe bën që trupi të thithë më pak vitamina dhe lëndë ushqyese.

  1. Mund t’ju shkaktojë urth.

uje gjate vaktit (2)

Konsumimi i ujit gjatë kohës që konsumoni ushqim shton vëllim në stomakun tuaj dhe rrit presionin mbi të, ashtu si një vakt i madh. Kjo, nga ana tjetër, mund të përkeqësojë disa kushte shëndetësore dhe të rrisë rrezikun e zbaticës së acidit. Për shkak se pirja e ujit gjatë vakteve bën që trupi të sekretojë më pak enzima të tretjes, kjo mund të çojë në një reaksion zinxhir të efekteve anësore, duke përfshirë urthin.

  1. Mund të shkaktojë shtim në peshë.

uje gjate vaktit (5)

Pirja e ujit ndërsa jeni duke ngrënë gjithashtu mund të bëjë që të vendosni kilogramë të tepërt. Kur trupi nuk mund ta tresë mjaft mirë ushqimin, ai e shndërron atë në yndyrë, duke ju bërë të shtoni më shumë peshë. Uji gjatë vaktit mund të bëjë që trupi të lëshojë më shumë insulinë në gjak, gjë që rrit shanset për të ruajtur yndyrën në trupin tuaj.

Si të shmangni pirjen e ujit gjatë vaktit

uje gjate vaktit (3)

Ndërsa mund të jetë e vështirë t’i rezistosh dëshirës për të pirë ujë midis kafshimeve, këtu janë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë ta kapërceni atë.

Konsumoni më pak vakte të kripura. Meqenëse kripa ka tendencë t’ju bëjë të keni etje, është më mirë të zgjidhni ushqime që përmbajnë më pak natrium.

Merrni kohë për të përtypur ushqimin tuaj. Ushqimi i përtypur mirë është më i lehtë për stomakun tuaj që tretet dhe ndërsa përtypni, trupi juaj prodhon më shumë pështymë, duke ulur dëshirën tuaj për të pirë ujë.

Pini ujë 30 minuta para vaktit. Të kesh ujë gjysmë ore para vaktit është një nga mënyrat më efektive për të qëndruar i hidratuar. Kjo gjithashtu mund të bëjë të ndiheni më të ngopur në mënyrë që të përfundoni duke ngrënë më pak kalori.

Mos ha kur e ke me nxitim. Nëse konsumoni diçka të shpejtë gjatë rrugës për në punë, ka shumë të ngjarë që të ndiheni të etur.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.