8 prilli – Dita Ndërkombëtare e Romëve

Apr 8, 2014 | 11:09
SHPËRNDAJE

Sot është Dita Ndërkombëtare e Romëve. Përveç festimit të kulturës rome, kjo ditë ka për qëllim të rrisë vetëdijen edhe për çështjet me të cilat përballet ky komunitet.

Kjo ditë është shpallur zyrtarisht më 1990 në Serok të Polonisë. Autoritetet e disa vendeve të Bashkimit Evropian, sidomos Francës dhe Hungarisë, thuhet se kanë vahzduar të dëbojnë me forcë emigrantët romë, gjatë tre muajve të parë të këtij viti.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.