U vra në atentat ndaj Mbretit Zog në Vjenë, dalin fotot nga ceremonia mortore e major Topallajt

Mar 31, 2020 | 9:10
SHPËRNDAJE

major1-494x450

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Mars 2020/ “Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

“Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.”

Ceremonia mortore e major Topallajt, ndihmësit të mbretit Zog

“Viktimë në atentatin e Vjenës ndaj mbretit Zog të Shqipërisë, major Topallaj u vra nga agresorët e tij. Trupi i pajetë u dërgua në Tiranë, ku u mbajt një ceremoni mortore madhështore.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ceremonia-mortore-madheshtore-e-major-topallajt-i-cili-u-vra-ne-atentatin-ndaj-mbretit-zog-ne-vjene-fotografite/  

major2major3

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/