Xhokoviç është njeriu i rekordeve! Kalon Stefi Grafin dhe bëhet tenisti i parë…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shkurt 27, 2023 | 9:09

Xhokoviç është njeriu i rekordeve! Kalon Stefi Grafin dhe bëhet tenisti i parë…

Novak Xhokoviç ka thyer rekordin e Stefi Grafit duke u bërë kështu tenisti me më shumë javë (378) në krye të renditjes, qoftë ATP apo WTA. Një shifër që askush nuk e kishte arritur mëparë. 8f2e8ae098ac49539c11d241d03e1eda--1--2e959cfbc6a443298e6631cf0f143da1-kMRG--712x402@Gazzetta-Web_712x402

REKORDET E TIJ

Shtatë herë ka përfunduar sezonin numër një në botë, më shumë se Federer dhe Sampras, dhe është më i moshuari që e ka bërë këtë (34 vjeç e 7 muaj), dhe ka qenë në krye të renditjes për të paktën një javë në 12 vjet.

Në Grand Slams, në moshën 20 vjeç e 250 ditë, ai ishte tenisti më i ri që arriti në gjysmëfinale të secilit prej katër turneve. Askush nuk ka luajtur në më shumë finale të Grand Slam-it se ai, 33 vjeç.

Ai është lojtari që ka fituar më shumë ndeshje radhazi në katërshen e madhe, 30, dhe është i vetmi tenist në histori që ka arritur në çerekfinale në Roland Garros për 13 vite radhazi. Askush nuk ka fituar më shumë tituj slam në fusha të vështira (13), i vetmi që ka fituar një slam shtatë herë (Australi, 10 dhe Wimbledon, 7), dhe ai është tenisti që ka marrë pjesë në turnetë më slam si një farë nr. 1 (30).

Xhokoviç është lojtari i vetëm në histori që ka fituar të 9 turnetë në kategori dhe është në vendin e parë të të gjitha kohërave për nga numri i sukseseve (38), përpara Nadalit dhe Federerit, me rekordin për finalet e luajtura (56).

Ai mban rekordin e të gjitha kohërave për më shumë fitore të njëpasnjëshme (31) në turnetë Masters 1000 dhe është lojtari me përqindjen më të mirë të fitoreve në historinë e turneut Masters Series/ATP Tour Masters 1000 gjatë një viti 96,875% (2011) me 31 ndeshje të fituara dhe vetëm një disfatë.

Ai ka fituar 6 herë finalet e ATP-së (i barabartë me Roger Federer), por Xhokoviç është i vetmi tenist në histori që ka fituar Masters të fundvitit për katër vite radhazi (2012, 2013, 2014 dhe 2015).

Novak renditet i pari në Open Era në përqindjen e fitoreve të të gjitha kohërave (83.51 me 1043 fitore dhe 206 humbje), përpara Nadalit (82.98).

Së fundi, është tenisti që ka fituar më shumë në historinë e tenisit me çmime, përpara Nadalit (i dyti) dhe Federerit (i treti), me gati 167 milionë euro të fituara në karrierën e tij.

Një rezyme fantastike, dhe pak herë në histori ka pasur një të tillë, në çdo sport, si Novak Xhokoviç.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"