Statistikat e Spanjë-Itali/ Klasikja e Europës, “axurrët” qeshin kur duhet

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 15, 2023 | 14:27

Statistikat e Spanjë-Itali/ Klasikja e Europës, “axurrët” qeshin kur duhet

Kjo do të jetë ndeshja e 40-të mes Italisë dhe Spanjës; vetëm kundër Zvicrës, italianët kanë luajtur më shumë ndeshje (61) kundër një kundërshtari të vetëm në historinë e tyre. – Italia ka humbur 12 ndeshje (11 barazime) kundër Spanjës në historinë e saj; vetëm kundër Austrisë ata kanë pësuar më shumë humbje (13).

spanj itali

– Italia ka fituar vetëm një nga 10 ndeshjet e saj të fundit (5 barazime 4 barazime) kundër Spanjës: sukses 2-0, më 27 qershor 2016, në fazën e 16-të të Kampionatit Evropian, me Antonio Konten si trajner.

– Spanja fitoi ndeshjen e fundit kundër Italisë (2-1, më 6 tetor 2021, në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve); vetëm një herë, “La Roja” arriti dy suksese radhazi kundër “axurrëve”: midis 1971 dhe 1978 (dy miqësore në atë rast).

– Italia mund të hyjë në finalen e Ligës së Kombeve për herë të parë, ndërsa Spanja ka luajtur tashmë në finale në edicionin e kaluar (humbi 1-2, kundër Francës, më 10 tetor 2021).

– Spanja është kombëtarja që ka pasur zotërimin më të lartë të topit (70.8%) në këtë edicion të Ligës së Kombeve; Italia vetëm 42.3%.

– Alvaro Morata (shënuesi i 5-të më i mirë në historinë e Spanjës me 30 gola) ka shënuar në të dyja ndeshjet e tij të fundit kundër Italisë. Mateo Retegui shënoi në dy ndeshjet e tij të para për Italinë; lojtari i fundit që shënoi në të tri ndeshjet e tij të para për të kaltrit ishte Kinaglia në vitin 1972.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"