“Spanja na dha leksion”, Spaleti: Futbolli është një lojë kumar, kundër Kroacisë do të ketë ndryshime…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 23, 2024 | 20:15

“Spanja na dha leksion”, Spaleti: Futbolli është një lojë kumar, kundër Kroacisë do të ketë ndryshime…

Italia do të përballet nesër në mbrëmje me Kroacinë në ndeshjen e fundit të grupeve të Europianit. Në prag të këtij dueli, trajneri Luçiano Spaleti ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp.spaletiA ka mentalitet ky ekip për ndeshje të forta?
“Ka ndeshje që e bëjnë historinë tënde të vogël apo të madhe, është nga kjo sfidë këtu që më pas ke rezultate të rëndësishme se cilat janë historitë e tua. Ne kemi bërë zgjedhje sepse jemi të bindur që kemi të bëjmë me lojtarë të fortë. Nuk na pëlqeu ndeshja kundër Spanjës, por na dha mësime, pavarësisht se kemi bërë keq dhe kemi vuajtur. Tani duhet të vendosim faktet përpara dhe të lëmë mënjanë fjalët”.

A do të jetë kjo ndeshja ku Italia tregon më shumë potencialin e saj? 
“Ne shpenzuam shumë energji për të ndjekur Spanjën. Në të dyja ndeshjet kërkuam të njëjtat gjëra, në një ia dolëm dhe në tjetrën jo. Nesër do të shohim nëse jemi mirë, edhe nëse Kroacia ka më shumë përvojë se ne dhe, në një farë mënyre, ka edhe më shumë teknikë posedimi i topit për të mos lënë kundërshtarët ta marrin topin”.

A do të ketë ndonjë ndryshim?
“Pas një ndeshjeje si kjo, ekziston ideja për të ndryshuar diçka, sepse atëherë ndoshta gabova që nuk ndryshova fillimisht duke pasur parasysh paraqitjen ndaj Spanjës. Por skuadra kundër Shqipërisë më dukej aq e mirë sa e konsiderova. Është një lojë kumar, tani që kemi vënë re pak lodhje, pak ndryshk, diçka do të ndryshojë patjetër.

A do t’i gjejë sërish Brozoviçin dhe Perisiçin, a do të ketë ndikim përvoja e tyre?
“Gjithçka mund të ndikojë tek ata, kanë volum vrapimi, cilësi dhe eksperiencë. Ata kanë të gjitha gjërat e nevojshme për ta bërë ekipin të mirë dhe madje disa vite duke qenë se kanë shumë përvojë. Janë dy lojtarë të fortë. Shumë të forta, vitet e përbashkëta në Inter i mbaj mend mirë dhe kemi mbetur në marrëdhënie të mira, ndonjëherë i dërgojmë mesazhe njëri-tjetrit, jam i bindur se do të na bëjnë të vështirë, por ky është futbolli.

Sipas jush, Italisë i mungon pak cilësia për sa i përket lëndëve të para?

“Por unë nuk kërkoj asgjë, më pëlqeu ky grup kur e imagjinoja, besova se mund të bëja disa gjëra të shkëlqyera dhe, ndërkohë që bënim disa analiza me ekipin në rrugën tonë, kuptuam se do të duhej një edhe pak hapa për të bërë atë që thamë se nuk e kemi këtë kohë dhe prandaj duhet të marrim rrugën e shkurtër, të jemi gati, sepse këto janë ndeshjet që e bëjnë historinë tuaj të madhe apo të vogël.”

Do të ndryshoni vetëm lojtarë dhe gjithashtu si formacion?
“Ne gjithashtu do të ndryshojmë disa nga qëndrimet e ekipit, do të na duhet një siguri e vazhdimësisë së lojës, e qëndrueshmërisë brenda ndeshjes. Nuk mund të presim që të vuajmë disa situata dhe do të përpiqemi të vendosim më shumë përmbajtje për të mos futur veten. Duart e cilësisë së tyre, atëherë është e qartë se ne ende duam ta luajmë lojën në mes të fushës, jo në zonën tonë të penalltisë të jemi të kujdesshëm dhe katror si ekip”.

Dimarko duhet të konsiderohet jashtë? Si shkoi rikuperimi juaj psikologjik?
“Dimarko është i rikuperuar, kështu që ai është në dispozicion. Megjithatë, ne do të bëjmë një hap tjetër nesër në mëngjes për ta konfirmuar këtë, por gjithçka sugjeron që ai do të jetë në dispozicion për nesër. Shërimi psikologjik është bërë së shpejti, nëse nuk marrim rezultat. Ne shkojmë në shtëpi Ata e dinë mirë dhe ju keni të bëni me profesionistë të gjithanshëm, me ta duhet të jeni realistë dhe sintetikë gati për të hipur në të ose do të mbetesh në këmbë.”

Si reagoi Di Lorenco ndaj kritikave? A do ta konfirmoje? Dhe Xhorxhinjo?
“Di Lorenco është me të vërtetë djali im për sa kohë kam qenë me të. Unë gjithmonë luftoj të bëj pa dikë si ai. Nuk kam nevojë të flas shumë me të, ka një mirëkuptim kaq të drejtpërdrejtë sa të kuptosh gjithçka, mund ta shohësh qëllimin e tij kur të kthehet në fushë të nesërmen.

Si e patë Kambiasos kundër Spanjës?
“E pashë mirë, edhe nëse 2-3 herë u tërhoq në një kontekst pozicionesh që nuk i ishin kërkuar. Duket si një djalë inteligjent, por duhet ta njoh më mirë dhe të luaj më shumë role dhe në këtë familje futbolli ai përshtatet mirë, atëherë do të duhet të shohim gjithmonë nëse jemi në gjendje të bëjmë atë që duam.”

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"