Performanca zhgënjyese/ Qitja shumë larg lavdisë së dikurshme

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Korrik 2, 2022 | 23:33

Performanca zhgënjyese/ Qitja shumë larg lavdisë së dikurshme

Kristina Anxhara, kampione dhe rekordmene në qitjen sportive në Shqipëri, konkurroi dje në Mesdhetare në 10 metra pushkë me ajër në kualifikuese.

4eee6c529d0b475c8abe36f95d4ba1af

Sportistja kuqezi grumbulloi 605.4 pikë, duke i shkuar shumë pranë rekordit kombëtar. Por ky rezultat e renditi në vend të fundit mes 23 konkurrenteve në “Oran 2022”. Rezultati sigurisht mund të konsiderohet i mirë për arenën kombëtare.

Por duhet theksuar se rekordet e reja në këtë sport vijnë edhe si rrjedhojë e ndryshimit të rregullores, me shtimin e numrit të fishekëve, pasi qitja shqiptare mbetet shumë larg lavdisë së dikurshme, kohë kur garonin legjenda si Diana Mata apo Elisabeta Karabolli, që kanë shkruar historinë edhe në Europë.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"