Ndjekja e titullit, Interi u gëzohet rivalëve të tij dhe… Juves

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 7, 2023 | 21:47

Ndjekja e titullit, Interi u gëzohet rivalëve të tij dhe… Juves

Interi dhe Juventusi vazhdojnë të duelojnë për kreun, me skuadrën e Inzagit që duhet të arratiset dhe atë të Juves që duhet ta mbërrijë. Zikaltrit kryesojnë jo vetëm në renditje, por dominojnë pothuajse të gjitha renditjet speciale në gola të shënuar (Juve 11 gola më pak), gola të pësuar (Juve 2 më shumë), asistime (Juve e gjashta në këtë renditje), aksione të ndërmarra (Juve e 12-ta).

095406985-ce264907-d3e7-407e-bac2-33c33fe58742

Goli i Turamit në Napoli, i paraprirë nga 22 prekje kolektive që e zhvendosën topin disa herë nga e djathta në të majtë, është mishërimi i cilësisë së lojës së zikaltërve. Juve karakterizohet më së miri nga inkursionet në goditje nga Gati ose Bremer dhe nga golat nga goditjet standarde.

MAKSI KËRCËNON – Inzagi ka gjithashtu golashënuesin më të mirë të turneut (Lautaro, 13), megjithatë, pas 14 ditësh, pavarësisht figurave dhe lojës së virtytshme, ai vazhdon ta shohë Alegrin në pasqyrën e pasme, me vetëm 2 pikë. Përtej statistikave, ka edhe shumë gjëra të virtytshme në sjelljen e “zonjës”, aftësia për të formuar një mur përballë Sheznit, për të mbrojtur veten si një ekip me sinkronizim të përsosur, kohën e duhur të tranzicioneve, egërsi dhe optimizëm.

Por Inzagi, që tani e deri në fund të fazës së parë, dëshiron të shkëputet nga ndjekja e Alegrit. Kalendari i 5 javëve të fundit, në një farë mënyre mbështet planin zikaltër. Shuma e pikëve aktuale të skuadrave që do të përballen me Interin në këtë pjesë të turneut është 73, ato që do të përballen me Juventusin 89.

NAPOLI – Do të thotë që Alegri do të duhet të luftojë një erë më të fortë se ato të zikaltërve dhe e para, është ajo e radhës ndaj Napolit. Por, lartësia e ndeshjes së parë të fundit, objektivisht tregon më shumë vështirësi për Juven që do të luajë tre herë jashtë, Interi dy herë.

Inzagi po fokusohet te Napoli nga e premtja e ardhshme, pasi e di mirë se fitorja finale 3-0 në “Maradona” nuk e tregon të gjithë historinë. Nuk flet për një Napoli që doli më mirë në pjesën e parë, por u ndal nga traversa dhe Zomeri.

Një ekip me boshllëqe në mbrojtje, por i gjallë, që nuk e ka humbur të gjithë pluhurin magjik të kampionatit. Statistikat e vërtetojnë se Napoli është i pari, për sa i përket posedimit të topit dhe gjuajtjeve në portë. Nëse Juventusi e pret atë, siç bën zakonisht, rrezikon.

PARAQITJA – Edhe në kampionatin e kaluar Napoli u përball fillimisht me Interin dhe më pas me Juven në pak ditë, duke u mundur nga zikaltrit në “San Siro” më 4 janar dhe më pas më 13 janar, duke i dhënë një goditje “zonjës” (5-1).

Inzagi shpreson që sekuenca të përsëritet, ndërsa në javën e 16-të do të kërkojë të thyejë tabunë “Lacio”, me të cilën si zikaltër ka humbur në të dyja transfertat. Lacio është mali i fundit i zikaltërve, ndërsa Algeri duhet të ndeshë edhe Romën.

Në pesë javët e fundit të vitit të shkuar, Interi fitoi 4 dhe barazoi 1, ndërsa Juvja, përveç humbjes në Napoli, la dy pikë në Bergamo ndaj Atalantës. Qëllimi i Inzagit është të krijojë sërish këtë diferencë, me shpresën për të krijuar arratisjen e parë ndaj ndjekësve.

kalendari

PANORAMASPORT.AL

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"