Kinezët surprizojnë tenistët me epitetet, nga “pula” Gjokoviç tek ofendimet me “majmunë” për rusët

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 10, 2023 | 13:09

Kinezët surprizojnë tenistët me epitetet, nga “pula” Gjokoviç tek ofendimet me “majmunë” për rusët

A e dini se tenistët më të mirë në botë, në Kinë, kanë pseudonime specifike dhe disa prej tyre janë vërtet unike, por mund të tingëllojnë edhe fyese.

Defending men's champion Serbia's Novak Djokovic practices on Rod Laver Arena ahead of the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia, Wednesday, Jan. 12, 2022. AP Photo/Mark Baker)

Defending men’s champion Serbia’s Novak Djokovic practices on Rod Laver Arena ahead of the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia, Wednesday, Jan. 12, 2022. AP Photo/Mark Baker)

Ndonjëherë është e vështirë për audiencën kineze të shqiptojë të gjithë emrat e tenistëve të famshëm, kështu që njerëzit në vendin më të populluar të planetit përdorin pseudonime. Tani ato janë shfaqur në publik dhe disa do t’ju bëjnë të qeshni dhe disa shkojnë deri në ofendime.

Novak Gjokoviç është mbiquajtur “Pulë”, kështu që për shkak të rivalitetit të tij me Alkaraz, ndeshja e tyre shpesh quhet një duel me pulës dhe rosës. Nole gjithashtu bëri mirë, pasi tenistët rusë Danil Medvedev dhe Andrei Rublev janë “majmuni me krah të gjatë” dhe “majmuni me hundë të artë”. “Princesha Sisi” është Stefanos Tsitsipas. Kinezët ia dhanë këtë pseudonim për shkak të flokëve të gjata biond që ka. Karlos Alkaraz është “Rosës” për shkak të karakterit “Pokemon”.

Kasper Rud është mbiquajtur “Studenti i mirë i drejtorit”, sepse ai stërvitet në Akademinë e Rafael Nadal, ndërsa Holger Rune është mbiquajtur “Nene”, që është termi kinez për të brendshmet.

tenis 1

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"