Kartoni blu merr “karton të kuq”, protestat e tifozëve frenojnë eksperimentin e “përjashtimit me kohë”

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shkurt 11, 2024 | 10:11

Kartoni blu merr “karton të kuq”, protestat e tifozëve frenojnë eksperimentin e “përjashtimit me kohë”

Planet për të eksperimentuar kartonët blu në futboll janë “vënë në dyshim” pas një reagimi të jashtëzakonshëm kundër këtij propozimi. Tifozët e futbollit dhe ekspertët mbetën të hutuar nga lajmet të enjten se kartoni i ri do t’u akordohej lojtarëve të fajësuar për shkelje të vogla, duke i nxjerrë ata nga loja për dhjetë minuta.

sdffsdfssdffsdfsf

Tifozët, por edhe vetë trajnerët e Premier Ligës pretendojnë se ky ndryshim në rregullore do të prishte lojën. Dhe tani propozimet nga Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) janë vënë në pritje pas kundërshtimit në rritje ndaj idesë, duke përfshirë disa nga njerëzit më të fuqishëm të këtij sporti, sipas “The Telegraph”. Një gjë e tillë pritej të eksperimentohej në Angli, por një gjë e tillë nuk ka marrë as konfirmimin nga FIFA dhe kartonët blu nuk do të përfshiheshin në ndeshjet e nivelit të lartë.

“Çdo test i tillë, nëse zbatohet, duhet të kufizohet në testime në një mënyrë të përgjegjshme në nivele më të ulëta”, thuhet në deklaratën e FIFA-s. Kjo shkon në të njëjtën linjë me atë që tha edhe qeveria europiane e futbollit, me presidentin e UEFA-s, Aleksander Ceferin, i cili deklaroi se nuk do të lejonte një provë në Kampionatin Europian, Ligën e Kampionëve, Ligën e Europës ose Ligën e Konferencës.

Një njoftim ishte planifikuar për të premten, por projekti duket të jetë në dyshim serioz, me të ardhmen e kartonëve blu që do të debatohet në mbledhjen e ardhshme vjetore të përgjithshme të IFAB-it muajin e ardhshëm.

Pak informacion, çfarë është kartoni blu?
Gjyqtarët do të kenë fuqinë të tregojnë kartonë blu për faullet cinike që ndalojnë sulmet kërcënuese dhe protestat ndaj një zyrtari të ndeshjes. Kartoni mund të jepet gjithashtu për të konfirmuar që një lojtari duhet t’i tregohet karton i kuq nëse ai merr dy kartonë blu në një ndeshje ose një kombinim të verdhë dhe blu. Lëvizja revolucionare do të bëhej ngjyra e parë e re e kartonit në futbollin e nivelit të lartë që kur u miratuan kartonët e kuq dhe të verdhë në Kupën e Botës 1970. Eksperimentet nuk do të zhvillohen gjatë ndeshjeve të nivelit të lartë, megjithëse ndeshjet e Kupës FA për meshkuj dhe për femra mund të përdoren për testim vitin e ardhshëm.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"