Kahn i hap “luftë” Mateusit: Bajernin e ngrita në majë, Lotari flet kot

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 21, 2024 | 19:21

Kahn i hap “luftë” Mateusit: Bajernin e ngrita në majë, Lotari flet kot

Oliver Kahn është mbrojtur kundër akuzës së Lotar Mateus se, ishdrejtor ekzekutiv i Bajernit së bashku Hasan Salihamidzic, nuk i kishin investuar mirë paratë e klubit. Mateus e ngriti këtë hipotezë në “Bild”. Kahn tani ka publikuar një deklaratë për këtë në rrjetet sociale. Ndër të tjera ai shkruan:

DsUaM6hXgAMb96t

“Gjatë kohës si anëtar i bordit, unë kam mbajtur gjithmonë një sy në aspektet financiare të shoqatës me shumë kujdes, së bashku me anëtarët e mi të bordit dhe atij mbikëqyrës. Të gjitha vendimet kryesore financiare janë marrë gjithmonë nga bordi i drejtorëve dhe ai mbikëqyrës. Në kohët e ‘Korona’-s, FC Bajern Mynih ishte një nga klubet e pakta më të mira që ishte në gjendje të raportonte fitime të konsiderueshme. Përveç kësaj, nën drejtimin tim, klubi bavarez arriti një rekord të paprecedentë shitjesh prej 854.2 milionë eurosh në sezonin 2022/23. Gjëra të tjera, përmes shitjes së synuar të lojtarëve mbi 100 milionë euro.

Përsa u takon pagave të lojtarëve në Mynih, së pari, dukshëm më të ulëta sesa ato të konkurrentëve tanë kryesorë në Ligën e Kampioneve dhe së dyti, ata kanë gjithmonë pjesë të lidhur me performancën. Eksperti i përjetshëm Lotar Mateus padyshim nuk ka akses në faktet përkatëse për të bërë një analizë kompetente dhe të bazuar mirë. Tani u uroj të gjithëve një Kampionat Europian emocionues”, tha Kahn.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"