Fitore me fotofinish në Moto GP, Horge Martin jep spektakël dhe mund kampionin Banjaia

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 18, 2023 | 17:33

Fitore me fotofinish në Moto GP, Horge Martin jep spektakël dhe mund kampionin Banjaia

Horge Martin ka fituar në mënyrë spektakolare Ccmimin e Madh të Gjermanisë në Moto GP, duke rihapur luftën për titullin kampion. Spanjolli i Dukati Pramac, është konfirmuar kështu një pretendent i denjë për titullin, teksa ia doli të mposhte me fotofinish kampionin Franccesko Banjaia.

martin banjaia

Pas një gare të jashtëzakonshme ku të dy dueluan shpesh duke dhuruar një shfaqje shumë interesante, fituesin ishte në diskutim deri në metrin e fundit, pasi Martin e mbylli garën 64 të mijtat e sekondës para Dukatit të Banjaia, duke shkurtuar kështu diferencën me kryesuesin e kampionatit në vetëm 16 pikë.

Sa i përket konstruktorëve, nuk ka dyshime që ky është viti i Dukatit, pasi podiumi u plotësua nga Johan Zarko me Dukati Pramac tjetër. Pas krahëve të tij ishin motorët Dukati VR46 të Marko Bezeki  dhe Luka Marini.

rreteteeeer

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"