FITNESS-BODYBUILDING/ Rezultate fantastike në Kampionatin Europian, tre medalje të arta për Shqipërinë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 10, 2023 | 15:52

FITNESS-BODYBUILDING/ Rezultate fantastike në Kampionatin Europian, tre medalje të arta për Shqipërinë

Shqipëria ka regjistruar rezultate të mëdha në Kampionatin Europian të “Fitness & Bodybuilding”, aktivitet i mbajtur më datat 3-8 maj në Santa Susana të Spanjës.

bodybuildin

Një eveniment i rëndësishëm me pjesëmarrje masive prej rreth 1000 sportistësh nga 34 shtete të ndryshme të kontinentit të vjetër. Kombëtarja kuqezi ka arritur që të fitojë plot 4 medalje: 3 medalje ari dhe 1 argjendi, ndërsa ka regjistruar gjithashtu edhe një vend të katërt, tri vende të pesta dhe një vend të gjashtë. Dy medalja të arta mbajnë firmën e Gentiana Beqës, e cila u shpall kampione e Europës në kategorinë “Senior Wellness Fitness 164 cm” dhe kampione absolute në kategorinë “Over All”. Paraqitje fantastike nga Beqa, e cila vijon të shënojë rezultate të mëdha për Shqipërinë në eventet më prestigjioze ndërkombëtare të këtij sporti.

Medalje të artë fitoi edhe Marjan Hoxhaj, i cili u shpall kampion në kategorinë e fitnesit “Men’s Physique Junior 16-20 years”. Në këtë aktivitet shkëlqeu gjithashtu edhe Edmond Met’hasani, i cili fitoi medalje argjendi si nënkampion i Europës në kategorinë “Senior Men’s Classic Physique -180 cm”. Ndërkohë për sa u përket sportistëve të tjerë, Irdi Kashari është renditur i katërti. Vendi i pestë ishte për sportistët Ramazan Qela, Bruno Nuho dhe Klea Ahmetli, ndërsa vendi i gjashtë për Jurgen Veizin. Kombëtarja shqiptare u paraqit në Kampionatin Europian me tetë sportistë, të cilët ishin fitues të vendeve të para në Kupën e Shqipërisë, aktivitet që u zhvillua gjatë muajit prill në Kamzë.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"