Botërori i fëmijëve në Shqipëri, shahu shpall kampionët e vegjël

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 30, 2024 | 23:39

Botërori i fëmijëve në Shqipëri, shahu shpall kampionët e vegjël

Shqipëria ka pritur një tjetër eveniment prestigjioz në sportin e shahut, këtë herë në radhët e fëmijëve, teksa në Durrës ka ulur siparin Kampionati Botëror Fide 2024.

440813260_442032905139315_9183778162208266188_n

Një kompeticion në të cilin konkurruan 375 fëmijë të moshave nga 8 deri në 12 vjeç që vinin nga 43 shtete të ndryshme, talentet më premtues të këtij sporti. Pas tri ditëve të garave, u shpallën edhe kampionët. Kështu për U-8, medaljet e arta u fituan nga Li Aiden Linyuan (SHBA) për djem dhe Nguyen Vu Bao Chau (VIE) për vajza. Për moshat U-10 kampionë u shpallën Shogdzhiev Roman (FID) dhe Yunker Alisa Genrietta (FID).

Ndërsa në kategorinë U-12 vendin e parë e merituan Kleimenov Nikolay (FID)Paragua Megan Althea (SHBA). Pas këtij eventi, presidenti Erald Dervishi, Mjeshtër i Madh Ndërkombëtar, është shprehur se Federata Shqiptare e Shahut është e gatshme për të tjera organizime ndërkombëtare.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"