Blater tregon prapaskenat për Botërorin 2022: Mund ta organizonte SHBA-ja, por pasi Sarkozi i bleu Katarit…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 8, 2022 | 14:24

Blater tregon prapaskenat për Botërorin 2022: Mund ta organizonte SHBA-ja, por pasi Sarkozi i bleu Katarit…

Sepp Blatter, ish-presidenti i FIFA-s, ka pranuar se vendimi për t’i dhënë Kupën e Botës Katarit ishte një “gabim”.

blater-1

Blatter ishte president i FIFA-s në vitin 2010 kur komiteti i saj ekzekutiv votoi në mënyrë të diskutueshme për t’i dhënë të drejtat e organizimit për Kupat e Botës 2018 dhe 2022 Rusisë dhe Katarit.

Në një intervistë për gazetën zvicerane “Tages-Anzeiger”, ai rrëfen edhe prapaskenat me Katarin kur fillimisht ishte parashikuar që Botërorin e këtij viti ta organizonte SHBA-ja, por që gjithçka ndryshoi pasi Franca i bleu Katarit disa avionë.

Pas pak ditësh fillon Kupa e Botës në Katar. Po e pret me padurim?

Jam i kënaqur që futbolli më në fund po luhet. Me fishkëllimat e para nuk do të flasësh vetëm për të gjitha problemet, por edhe për sportin.

A i ndjek ndeshjet?

Kam një ekran të madh me zë të mirë në apartamentin tim të ri në Zyrih. Pasi udhëtoj shumë gjatë gjithë jetës sime profesionale, e sjell botën tek unë – dhe Kupën e Botës.

Kur dhatë këtë Kupë Bote në vitin 2010, ju folët në favor të SHBA- së, jo Katarit. A e shihni veten tani të konfirmuar nga kritikat e ashpra ndaj vendit të Katarit?

Zgjedhja e Katarit ishte një gabim. Në atë kohë, ne në Komitetin Ekzekutiv në fakt ramë dakord që Rusia të merrte Kupën e Botës 2018, SHBA Kupën e Botës 2022. Do të kishte qenë një gjest paqeje në qoftë se dy kundërshtarët politikë prej një kohe të gjatë do të kishin luajtur Kupën Botërore njëra pas tjetrës.

Pse fole kundër Katarit?

Është një vend shumë i vogël. Futbolli dhe Kupa Botërore janë shumë të mëdha për këtë.

Pse nuk i pengove këto zgjedhje? Si president, ti ishe njeriu më i fuqishëm në trupin qeverisës botëror të futbollit.

Një javë para Kongresit të FIFA-s 2010, Michel Platini më telefonoi. Ai donte të thoshte se plani ynë nuk do të funksiononte më.

Platini atëherë ishte president i shoqatës evropiane të futbollit dhe anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s. Si erdhi ndryshimi?

Ai më tha se ishte ftuar në Pallatin Élysée, ku presidenti i atëhershëm francez Sarkozi sapo kishte ngrënë drekë me Princin e Kurorës së Katarit. Sarkozy i kishte thënë Platinit: “Shikoni se çfarë mund të bëni ju dhe kolegët tuaj nga Uefa në Kupës së Botës për Katarin.” Pastaj e pyeta: «Dhe tani?»

Përgjigja e Platinit?

“Sepp, çfarë do të bënit nëse presidenti juaj do t’ju kërkonte diçka?” Pastaj i thashë se pyetja nuk u bë për mua, sepse nuk kemi president në Zvicër.

Nuk mund të mbështeteshe më tek Platini…

Po. Doli tamam kështu: Falë katër votave të Platini, Kupa e Botës shkoi në Katar në vend të SHBA- së. Kjo është e vërteta.

Gjykata Federale Penale ka vendosur dy herë se Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s Jérôme Valcke mori rryshfet nga Katari, edhe pse vendimi ende mund të apelohet në Gjykatën Federale. Por ju tani po thoni se nuk ka të bëjë me paratë, por me dëshirën e Presidentit francez.

Përsëri, kjo është e vërteta. Por sigurisht që kishte të bënte edhe me paratë. Gjashtë muaj më vonë, Katari bleu avionë luftarakë nga francezët për 14.6 miliardë dollarë.

Kur e shihni se sa të diskutueshme janë FIFA dhe Kupa e Botës në Katar, a ndiheni përgjegjës?

Për mua është e qartë se Katari është një gabim. Zgjedhja ishte e keqe. Çfarë pyes veten: Pse presidenti i ri i FIFA-s jeton në Katar? Ai nuk mund të jetë shefi i organizatës lokale të Kupës së Botës. Kjo nuk është puna e tij. Ka dy komitete organizuese për këtë – një lokal dhe një FIFA.

Pse duhet të jetë ky një problem?

Presidenti i FIFA-s duhet të ketë mbikqyrje. Për shembull, ekziston një propozim që të ngrihet një fond për punëtorët e vdekur dhe të mbijetuarit. Katari thotë jo. Çfarë duhet të thotë FIFA kur presidenti i saj është në të njëjtën varkë me Katarin?

Ata janë të ashpër me Gianni Infantino. Pse?

Ai është një person pa respekt për mua.

Kritikët thonë se mjerimi filloi kur ju dëshironit të akordoni finalet e Kupës së Botës 2018 dhe 2022 në të njëjtën kohë. Në retrospektivë, a ishte ky një gabim?

Ky nuk ishte një gabim, por një plan i menduar mirë që u jep organizatorëve të Kupës së Botës më shumë kohë dhe partnerëve të TV dhe marketingut një siguri më të madhe planifikimi.

A do të kishe qenë në gjendje ta dëboje Katarin si vendin pritës nëse nuk do të ishe pezulluar si president?

Nuk e di. Megjithatë, kur u ngritën diskutime rreth kushteve në vendet e ndërtimit në Katar pas dhënies së të drejtës së organizimit të Botërorit, ne ndryshuam rregullat në FIFA në vitin 2012. Që atëherë, kriteret sociale dhe të drejtat e njeriut janë marrë parasysh.

Ishte vonë, shumë vonë.

Por ia dolëm! Në fund të vitit 2015, u pezullova si President i FIFA-s dhe Kongresi i FIFA-s i vitit 2016 konfirmoi çmimin për Katarin nën drejtimin e pasardhësit tim.

A do të kishit dashur që Katari të ishte privuar nga Kupa e Botës 2022?

Unë vetëm mund të përsëris se çmimi për Katarin ishte një gabim. Dhe si president në atë kohë, unë isha përgjegjës për këtë. Tani që Kupa Botërore është e afërt, jam i kënaqur që me disa përjashtime, asnjë futbollist nuk po bojkoton Kupën Botërore.

Sipas një hulumtimi nga SRF, ju dhe zyrtarë të tjerë të FIFA-s u spiunuat nga Katari. E dije që të kanë spiunuar?

Kjo ishte e re për mua. Por ajo që di unë është se katarianët ishin shumë të shqetësuar se do t’u hiqej Kupa e Botës. Në retrospektivë, mbaj mend se një krismë dëgjohej sa herë që merrja telefonin. Ndoshta kjo ishte një shenjë se bisedat po përgjoheshin. Por më e rëndësishmja, unë nuk isha më një kundërshtar për katarianët.

A nuk është e frikshme që shtetet po përpiqen të ushtrojnë ndikim në organin qeverisës botëror të futbollit me metoda të inteligjencës?

Nuk mendoj se është kaq e pazakontë. Kjo tregon se sa i rëndësishëm është futbolli botëror me dy miliardë tifozët e tij, gjithashtu me rëndësinë e tij ekonomike, politike dhe shoqërore. Shumica e korporatave të mëdha ndërkombëtare janë gjithashtu në krye të shërbimeve të inteligjencës, pse jo FIFA?

Në retrospektivë, ishte gabim që Kupa e Botës 2018 shkoi në Rusi?

Jo, sigurisht që nuk ishte një gabim! Nëse plani ynë do të kishte funksionuar dhe SHBA do të kishte marrë Kupën e Botës 2022, ne do të kishim një bisedë shumë të ndryshme sot – ose asnjë. Rusia ishte një organizatore e mirë e Kupës së Botës.

Vladimir Putin e ka përdorur Kupën Botërore si një fazë propagande. Ai donte ta paraqiste Rusinë si një vend paqedashës, sportiv. Në Ukrainë, tani po shohim të kundërtën.

Edhe shumë të tjerë e përdorin sportin për qëllime politike. Unë nuk jam gjykatës dhe nuk dua ta gjykoj këtë.

Putini personalisht ju ftoi dhe ju priti në Kupën e Botës 2018 në Rusi. Si e sheh sot?

Nuk kam më kontakt me të. Putin ka qenë gjithmonë i kujdesshëm. Ai nuk udhëtoi në Zyrih për Kupën e Botës 2010. Vetëm pasi Rusisë iu dha kontrata, ai fluturoi nga Kaliningradi dhe mbajti një konferencë për media. Ai më tha, “Tani e di se mund të të besoj. Tani jemi miq.”

Çfarë ka ndodhur me mikun tënd që atëherë?

Putin nuk është më personi që kam takuar atëherë. Unë e dënoj luftën kundër Ukrainës të nxitur nga Rusia.

Për shtatë vjet – nga viti 2015 deri në vitin 2022 – ju u dyshuat për korrupsion, puna dhe reputacioni i jetës suaj u shkatërruan. Me vendimin e Gjykatës Penale Federale në korrik, ju ishit përsëri një qytetar i respektueshëm brenda natës. Ç’do të thotë për ty lirimi?

Sigurisht që jam i lehtësuar. Tani ndihem plotësisht i lirë. Unë nuk vë pranga, siç mund ta shihni! Por gjithmonë e dija se isha i pafajshëm. Unë jetoj në paqe me veten time, me frymën time dhe me shpirtin tim.

Tani Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Zvicrës e ka apeluar. Duke vepruar kështu, bëhesh përsëri i pandehur.

Kjo mbetet për t’u parë. Për momentin jam liruar. Dhe gjithsesi: Nuk kam pse të arrij më asgjë. Por Mishel Platini tani është i ndaluar të kandidojë për president të FIFA-s.

Presidenti aktual i FIFA-s Gianni Infantino ka një interes për këtë. Por FIFA nuk po e çon më tej lirimin.

FIFA nuk ka pse ta bëjë këtë nëse Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm bën apel. Të dy ata kanë bashkëpunuar tashmë në padi.

Pra, fakti që FIFA nuk po e ndjek çështjen nuk është shenjë pajtimi për ju?

Përkundrazi! Gianni Infantino më shmang. Edhe Këshilltarja Federale Viola Amherd donte të na bashkonte në Valais. Por Infantino nuk u shfaq.

Tani, megjithatë, është vetëm Zyra e Prokurorisë Federale që sfidon lirimin tuaj dhe të Platinit. Të befason kjo?

Shfajësimi ishte i qartë, theksoi Gjykata Penale Federale. Megjithatë, prokurori i ri federal nuk i është shmangur apelit të prokurorit të ngarkuar me rastin, Thomas Hildbrand. Askush në rrethet ligjore nuk e kupton këtë. Nuk ishim para ndonjë gjykate të varur, por para Gjykatës Penale Federale, e cila e shqyrtoi çështjen në thellësi.

Por a e kuptoni kur kritikët thonë se në FIFA ekzistonte një mentalitet vetë-shërbimi? Dy milionët që FIFA më pas i pagoi Platinit janë shumë para.

Ne bëmë miliarda dollarë në shitje, dhe nuk ishte vetë-shërbim. Gjykata vendosi se shuma e dy milionëve ishte kompensim i lejueshëm për shërbimet e bëra nga Michel Platini për FIFA-në. Gjithçka u mbikqyr dhe u konfirmua nga organet kontrolluese dhe Asambleja e Përgjithshme. Ky nuk ishte një lirim i klasit të dytë.

Si e shpjegoni faktin që u hetuat në fillim?

Amerikanët, me të cilët zyra e Prokurorisë Federale bashkëpunoi, ishin të zemëruar sepse turneu i Kupës së Botës nuk kishte shkuar tek ata, por në Katar. Dyshoj se ishte për parandalimin e Platinit, i cili kishte qenë për Katarin, si pasuesi im. Por asgjë nga këto nuk është vërtetuar. Historia do të tregojë se si ishte.

Kjo mund të marrë pak kohë.

Nëse Zoti i mirë është i mirë për mua, unë ende mund ta përjetoj atë. Por nëse unë do të kem vdekur, ju mund të shkruani në lidhje me të dhe të shtoni: Sepp Blatter do të kishte dashur ta shihte atë.

Kthehemi te futbolli. Cilat janë shanset e kombëtares zvicerane?

Ne kemi lojtarë të mirë dhe një trajner të madh që unë e njoh shumë mirë. Familja e Murat Yakin dikur jetonte në Visp në Valais. Ekipi kombëtar arrin deri në gjysmë-finale.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"