Anglia luan ndeshjen e parë të Europianit, përgatiten tubacione birre të gjata 5 kilometër për tifozët

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 16, 2024 | 15:14

Anglia luan ndeshjen e parë të Europianit, përgatiten tubacione birre të gjata 5 kilometër për tifozët

Birra do të rrjedhë lum për mbështetësit e Anglisë në ndeshjen e tyre hapëse të “Euro 2024” me tubat që arrijnë një gjatësi 5 km, pavarësisht se përqindja e alkoolit do të jetë e reduktuar. Stadiumi gjerman i teknologjisë së lartë në Gelzenkirshen ka një bodrum, i cili është i lidhur me çezmat nga një e ashtuquajtur “autostradë birre” dhe jo me fuçi.

_119346907_hi068536768

Kjo mënyrë përshpejton furnizimin me mbi 50,000 litra, që pritet të shitet gjatë përplasjes me Serbinë më 16 qershor. Dhe shumë nga 62 mijë tifozët në “Veltins-Arena” që do të jenë të etur, duke qenë se ka vetëm dy pabe në një distancë prej 30 minutash nga stadiumi.

Stadiumi i Shalkes mban emrin e birrës gjermane “Veltins”, por e ndërroi emrin në “AufSchalke” për të shmangur problemet me kompaninë e birrës “Bitburger”, që është sponsor i Europianit.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"