Aludimet për doping, zbulohet se çfarë përmban “lëngu magjik” që yjet e Anglisë po konsumojnë në Europian

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 18, 2024 | 20:40

Aludimet për doping, zbulohet se çfarë përmban “lëngu magjik” që yjet e Anglisë po konsumojnë në Europian

Në fakt interesant vjen nga kombëtarja angleze, teksa lojtarëve u jepet lëng i kastravecave turshi për të ndihmuar në parandalimin e ngërçeve në Europian.  

anglia

Mbrojtësi i krahut të “Tre Luanëve”, Kieran Tripier u akuzua për doping nga fansat në mediat sociale, pasi u pa duke konsumuar një ‘ilaç magjik’ sekret gjatë fitores 1-0 ndaj Serbisë. 

Lëngu i kastravecave turshi ka qenë një armë sekrete e atletëve prej vitesh, por ekspozimi i fundit në Ligën Premier dhe Australian Open e ka sjellë atë në qendër të vëmendjes. 

Ai ka shumë përfitime shëndetësore, sipas uebsajtit “Healthline”. Këto përfshijnë: qetësimin e ngërçeve të muskujve, hidratimin, kontrollin e sheqerit në gjak, parandalimin e problemeve të zorrëve dhe zëvendësimin e elektroliteve të humbura gjatë stërvitjes.   

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"