13-vjeçarja shqiptare shkruan historinë, shpallet kampione Europe në shah

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 1, 2023 | 15:14

13-vjeçarja shqiptare shkruan historinë, shpallet kampione Europe në shah

Shqiptarja Kler Çaku është shpallur kampione Europe në Kampionatin e Rapidit, në Slloveni. 13-vjeçarja i dhuroi Shqipërisë një titull si kampione.

kler caku

Lajmi u bë i ditur nga Federata Shqiptare e Shahut, me Çakun që fitoi 7 duele dhe 3 barazime, duke i dhënë titullin në Slloveni për vajza deri në moshën 14-vjeçare.

Postimi i plotë

??????SUKSES I MADH I SHAHUT SHQIPTAR!

???13-vjeçarja Kler Çaku, me 7 fitore dhe 2 barazime, shpallet KAMPIONE EUROPE, ne Kampionatin e Rapidit, që sapo mbaroi në Slloveni, për vajzat deri në moshën 14-vjeçare♟♟♟

Kjo fitore vjen, vetëm pak orë përpara ngjarjes së jashtëzakonshme, për sportin shqiptar. Ndërsa #Shqipëria, mbledh në #Durrës, yjet botërorë të shahut, Çaku i dhuron vendit të saj, një titull si #kampione.

Kler është gjithashtu, pjesëmarrëse ne Kupën Europiane të Klubeve 2023, me ekipin #Teuta. Një skaudër që premton garë të fortë, në kompeticionin më të madh sportiv europian, të vitit!

#eccc2023 #federatashqiptareshahut

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"