DOKUMENTI/ Kërkesa e Metës për pezullimin e ligjit për Teatrin, Kushtetuesja letër 5 institucioneve, ja çfarë kërkohet

| 12:44
SHPËRNDAJE
 

1560323369_gjykatsakushtetuese

Gjykata Kushtetuese ka vendosur 22 janarin e 2020-s afat për Kuvendin, Këshillin e Ministrave, Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë, Ministrinë e Kulturës dhe Bashkinë e Tiranës që të shprehen me një koment me shkrim dhe të japin argumentet e tyre për ligjin që parashikon realizimin e projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Në një letër drejtuar më 26 nëntor këtyre 4 institucioneve, Gjykata Kushtetuese njofton se “për zhvillimin sa më korrekt të këtij gjykimi, e cmojmë të domosdoshme vënien në dispozicion, brenda datës 22.01.2020, një koment me shkrim lidhur me argumentet tuaja për kërkesën e paraqitur nga ana e Presidentit.

Më tej në këtë kërkesë, mësohet se Kolegji i Gjykatës Kushtetuese më datë 24 dhjetor 2019 ka vendosur kalimin e cështjes për shqyrtim në seancë plenare me dyer të hapura.

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar në Gjykatë Kushtetuese pezullimin e zbatimit të ligjit që parashikon shembjen e Teatrit ekzistues.

kushtetuese per kuvendin

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.